Home » Knjige clanova odsjeka-opisi » Negacija u jeziku: kontrastivna analiza negacije u engleskome i hrvatskome jeziku

zovko-negacija

Irena Zovko Dinković. Negacija u jeziku: kontrastivna analiza negacije u engleskome i hrvatskome jeziku. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada, 2013.

Knjiga govori o negaciji kao univerzalnoj jezičnoj pojavi te daje prikaz jezičnih i filozofskih rasprava o njezinoj prirodi, koje se vode još od Aristotelovog doba. Uz prikaz raznih morfoloških, odnosno sintaktičkih načina na koje negacija može biti izražena u raznim jezicima, knjiga daje i kritički pregled različitih tumačenja negacije u dominantnim sintaktičkim teorijama formalnog i funkcionalnog usmjerenja od 20-tih godina 20. stoljeća pa do danas. U knjizi se razmatraju mnoge bitne i zanimljive niječne pojavnosti prisutne u prirodnim jezicima poput dvostruke negacije, niječnog slaganja, niječne polarnosti i sl., pri čemu se hrvatski jezik promatra u usporedbi prvenstveno s engleskim, ali i s drugim jezicima, koji pripadaju ne samo različitim jezičnim porodicama, već i različitim jezikoslovnim tradicijama.U dijelu o hrvatskome jeziku osobita pažnja pridaje se nekim vidovima negacije koji dosad uopće nisu bili obrađivani u hrvatskim gramatikama i jezičnim priručnicima, a razmatraju se i neke suvremene teme koje su predmet kako znanstvene, tako i populističke rasprave i kontroverze. Pisana razumljivim, jednostavnim i pristupačnim jezikom, knjiga sadrži mnoge dijelove koji bi mogli biti zanimljivi ne samo jezikoslovcima, već i jezičnim entuzijastima koji nisu lingvisti. Tomu pridonosi činjenica da velika većina primjera koji se koriste u knjizi nije umjetno stvorena i izmišljena, već su preuzeti iz Hrvatskoga nacionalnog korpusa, odnosno British National Corpusa, kao i iz raznih internetskih izvora te novina, časopisa, filmova, serija i raznih drugih televizijskih emisija, predstavljajući tako stvarnu jezičnu uporabu. Time ova knjiga doprinosi temeljitijemu tumačenju negacije i njezina suodnosa s ostalim dijelovima jezičnog sustava u hrvatskome, ali i boljem razumijevanju čimbenika koji utječu na sintaktičko izražavanje negacije u jezicima općenito.