Milana Černelić i Marijeta Rajković Iveta, ur. Zapisi iz gornjih Ravnih kotara: etnološki, povijesni i muzeološki prilozi o Islamu Latinskom, Islamu Grčkom, Kašiću i Podgradini. Zagreb: FF press [i. e] Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2010.

U ovom Zborniku radova predstavljaju se rezultati terenskih istraživanja u kojima je sudjelovalo šestero studenata četvrte godine u okviru izbornog kolegija Seminar iz opće etnologije na dodiplomskoj nastavi studija etnologije i kulturne antropologije, te dvoje studenata povijesti. U radu su prilozi o mletačkom katastru iz 1709. godine za Rupalj, Islam Latinski i Islam Grčki, toponimiji istraživanih sela, tradicijskoj prehrani, godišnjim običajima, maslinarstvu, lovu i vodenicama za mljevenje žita, ruralnom graditeljstvu i kulturi stanovanja, opskrbi vodom, navodnjavanju i zemljoradnji. Terenski rad studenata i znanstvenika te komunikacija i dijalog s članovima lokalne zajednice pokazao se iznimno produktivnim u osvješćivanju kulturnopovijesnih vrijednosti i potencijala ovoga, ratom razorenog i traumatiziranog kraja. Rezultati istraživanja prikazani u ovom Zborniku moći će se koristiti i za revitalizaciju područja i to na više načina: utvrđivanjem lokalnih izvornih eko-proizvoda ; obogaćivanjem kulturno-turističke ponude ; kroz turizam baštine ; za razvoj kreativnog turizma ; kroz radionice i tečajeve, primjerice za izradu vlastitih suvenira ; saznanja kako živi lokalno stanovništvo, mogućnost primjene kroz osnivanje muzeja u Kuli Janković. Ovaj Zbornik postao je prvi u nizu djela u okviru Međusveučilišnog centra, kojemu je jedan od nositelja Centar za kulturno historijske i interkulturne studije.