Dnevni arhivi: 20/04/2017

Poziv na predavanja dr. sc. Gorana Štrkalja

Sljedeći tjedan, od 24. do 28. travnja u posjetu Filozofskome fakultetu i Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju bit će prof. Goran Štrkalj, antropolog sa sveučilišta Macquarie iz Sidneya.

Tom će prigodom održati sljedeća predavanja:
1. U ponedjeljak, isključivo za studente EKA i arheologije, od 17.00 do 19.15 u dvorani A-112, održat će predavanje o novim otkrićima u antropologiji (Homo naledi).
2. U utorak, za sve studente, nastavnike i javnost, od 10.00 do 13.30, u Konferencijskoj dvorani Fakulteta održat će predavanje „Status pojma rase u suvremenoj biološkoj antropologiji“.
3. U srijedu, za sve studente, nastavnike i javnost, od 13.30-15.00 u Konferencijskoj dvorani Fakulteta održat će predavanje „Primjena trodimenzionalnog tiskanja u antropologiji i arheologiji“
4. U petak od 11.00-12.30 održat će neformalni susret s nastavnicima Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju.

Pozivamo sve zainteresirane da poslušaju njegova predavanja.
Prof. Goran Štrkalj biološki je antropolog i anatom. Prije dolaska u Sidney, prof. Štrkalj radio je na School of Anatomical Sciences, University of the Witwatersrand, Johannesburg. Znanstveni je suradnik organizacije Wellcome Trust for the History of Medicine at the University College London i Instituta za ljudsku evoluciju, University of the Witwatersrand.
Objavio je nekoliko autorskih i uredničkih knjiga: Teaching Human Variation: Issues, Trends and Challenges. New York: Nova Science Publishers, 2010.; Genes, Fossils and Anthropology. Johannesburg: Wits University Press, 2008.; Voyages in Science, Pretoria: Content Solutions 2005; Beyond Race: A Prolegomenon for the Study of Human Biological Variation. Saarbrücken: VDM Verlag 2008; i brojne članke, od kojih spominjemo:
Štrkalj, G., Beirman R., Štrkalj, M. 2012.Teaching anatomy to chiropractic students: experiences from Macquarie University, Sydney. Explore – NY 8:141-144.; Štrkalj, G., Spocter M.A., Wilkinson A.T. 2011. Anatomy, medical education and human ancestral variation. Anatomical Sciences Education 4:362-365.; Štrkalj, G., Schroeder T. Pather, N. and Solyali V. 2011. A preliminary assessment of the fifth year chiropractic students’ knowledge of anatomy. Journal of Allied and Complimentary Medicine 17: 63-66.; Štrkalj, G. and Solyali V. 2010. Human biological variation in anatomy textbooks: the role of ancestry. Studies on Ethno-Medicine 4: 157-161.