Nevena Škrbić Alempijević i Kirsti Mathiesen Hjemdahl, ur. O Titu kao mitu: proslava Dana mladosti u Kumrovcu. Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta: Srednja Europa, 2006.

Titova ličnost neprestano privlači pozornost hrvatske javnosti. Pitanja vezana uz Titov život i politiku, ali i njegovo mjesto u kolektivnoj svijesti, izazivaju znanstveni interes u Hrvatskoj i u inozemstvu. Ovaj zbornik sadrži 22 članka etnologa, povjesničara i drugih znanstvenika posvećena različitim aspektima prisutnosti Titova mita danas. Ideja za knjigu proistekla je iz etnološkog istraživanja suvremene proslave Dana mladosti u Kumrovcu. U prilozima se problematizira koncept društvenog sjećanja, tabuiziranje nepopularnih povijesnih epizoda u službenoj retorici i novo ispisivanje važeće povijesti iz perspektive Hrvatske u tranziciji. Autori iz različitih perspektiva prikazuju suvremene naracije koje se vezuju uz socijalističko razdoblje i Josipa Broza Tita kao njegov najistaknutiji simbol i Kumrovec kao njegovo rodno mjesto.