Odsjek za filozofiju

Studij

Radovi odsjeka

Arhiv obavijesti

Seminar Metodike nastave filozofije I 2015./16.

Naziv kolegija: Seminar iz Metodike nastave filozofije I
Nastavnik: dr.sc. Raul Raunić, doc.
ECTS: 3 boda
Trajanje: zimski semestar, 2 sata nastave tjedno
Status: obvezatni za nastavnički smjer
Oblik nastave: seminar
Uvjeti za upis: završeni preddipolomski studij
Cilj kolegija: Razmotriti, usvojiti i uvježbati nastavne metode i argumentacijske strategije potrebne za izvođenje nastave filozofije i minimalnu nastavničku kompetenciju.
Korištene metode: uvodna izlaganja, dijalog, rasprave, rad u skupinama, vježbe.
Sadržaj kolegija: Raspraviti metodičke scenarije, načine izvođenja i argumentacijske strategije odabranih nastavnih jedinica i tema iz nastavnih programa filozofije i etike. Na temelju kratkih uvodnih izlaganja studenata, otvara se rasprava koja treba propitati stručne i metodičke postupke izlaganja teme, utvrditi alternativne scenarije, pokazati načine otvaranja i vođenja i zaključivanja diskusije. Teme obuhvaćaju tri bloka: filozofske discipline, monografske analize filozofskih učenja, obrade filozofskih problema.

Studentske obveze: redovito pohađanje i sudjelovanje u radu seminara, kratko uvodno izlaganje i pisani rad

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: konzultacije i sveučilišna anketa

Redoslijed rada:

– Uvodno određenje uzajamnih očekivanja i zahtjeva. Povezanost seminarskog rada s predavanjima, te hospitacijama studenata i samostalnim javnim predavanjima.

– Uvodno izlaganje i demonstracija obrade nastavne jedinice, analize i diskusije.

– Tema trećeg susreta je: uvođenje u filozofsko mišljenje.

Teme sljedećih seminara, koje kroz nastavnu građu istražuju metodičke scenarije su:

Metafizika

Filozofija politike

Etika

Heraklit

Francis Bacon

Hobbes

Lockeova filozofija politike

Sloboda i paternalizam

Pravednost

Etički smisao kazne

Tolerancija