Contextualizing “Oriental” Cults

Share

Međunarodni znanstveni simpozij „Contextualizing ‘Oriental’ cults. New lights on the evidence  between the Danube and the Adriatic“ bit će održan u Zagrebu i Ptuju od 15-17. rujna 2022. Sudionici su naistaknutiji znanstvenici iz jedanaest zemalja, koji se niz godina intenzivno bave „orijentalnim“ kultovima, Organizatori simpozija su Centar za interdisciplinarno istraživanje stare povijesti Zavoda za hrvatsku povijest Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Toulouseu Jean Jaurès, Austrijska akademija znanosti i umjetnosti, Makedonska akademija znanosti i umjetnosti, Arheološki muzej u Zagrebu i Pokrajinski muzej u Ptuju.

Programska knjižica: COC book of abstracts

Egiptomanija (kviz)

Share

Pozivamo sve na kviz o Egiptu kakav još niste vidjeli! U sklopu Kliofesta, u NSK, u srijedu 18. svibnja 2022, na pozornici 1, s početkom u 9.30 h.

AD MVLTOS ANNOS! Prof. dr. Bruna Kuntić Makvić

Share

Katedra za staru povijest i Centar za intedisciplinarno istraživanje stare povijesti Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pozivaju vas na proslavu 70. rođendana prof. dr. Brune Kuntić-Makvić u petak, 25. ožujka 2022. u 10 h u Vijećnici Filozofskog fakulteta, I. Lučića 3.

Predavanje o zagrobnom životu kod Etruščana i Maja

Share

Lukasz Byrski (doktorand, Jagelonsko sveučilište, Krakov, Poljska) održat će predavanje pod naslovom “Venturing into Unknown: Realm of Dead and Afterlife in the Beliefs of Ancient Etruscans and the Maya People” u petak 24. svibnja 2019 u 12.30 h u predavaonici A-201.

Predavanje o povijesti simpozija

Share

Dr. Oswyn Murray (emeritus fellow, Balliol College, Sveučilište u Oxfordu) održat će u utorak, 21. svibnja 2019. u 11 sati, u predavaonici A-201 Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (I. Lučića 3), predavanje pod naslovom Sympotic history, o grčkom običaju simpozija.

Predavanje o Lumbardskoj psefizmi

Share

Otkriće novog ulomka Lumbardske psefizme pobudilo je novi val interesa za sadržaj spomenika i nadu da bi se mogli dobiti odgovori na neka stara pitanja: kako se naseobina zvala? koje su točne okolnosti osnutka? tko su Pil i Daz koji se spominju s Isejcima, Grcima iz Visa? kako je točno izgledala podjela zemlje? koliko je bilo naseljenika?… Novi ulomak ne uklapa se posve u predviđanja stručnjaka i donosi neka iznenađenja. U predavanju će se objasniti što točno na kamenu piše i koje su nam dvojbe preostale. Pritom će se demonstrirati metodologija čitanja kamenih natpisa.

Predavanje o Lumbardskoj psefizmi održat će se u utorak 2. travnja 2019 u 19 h u Arheološkom muzeju u Zagrebu.

Novi svezak ROMIC-a

Share

Religionum Orientalium monumenta et inscriptiones ex Croatia II. (ROMIC II) treći je svezak korpusa spomenika istočnjačkih kultova s hrvatskog povijesnog prostora. Obuhvaća spomenike iz srednje i južne Dalmacije (od Krke do Cavtata, bez Salone) i iz sjeverne Hrvatske. Tekstovi su na hrvatskom i engleskom jeziku.

Petar Selem i Inga Vilogorac Brčić, ROMIC II: Religionum Orientalium monumenta et inscriptiones ex Croatia II. [Znakovi i riječi 6 – Signa et litterae VI], Zagreb: FF Press, 2018.

Salonitanski spomenici obrađeni su u ranijem svesku ROMIS , a ostali u svesku ROMIC I.

Poslijediplomski doktorski studij predmoderne povijesti – natječaj za upis

Share

Prenosimo obavijest Odsjeka za povijest:

Natječaj za upis u Poslijediplomski doktorski studij predmoderne povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu otvoren je do 30. rujna 2018.

Kandidati i kandidatkinje mogu se natjecati za dodjelu „stipendije za studiranje na temelju izvrsnosti“ koja uključuje oslobođenje plaćanja školarine u trajanju od tri godine, a u skladu s kriterijima objavljenima uz natječaj.

Više podataka u tekstu natječaja i u letku s opisom programa: hrvatska verzija / english version

Poziv na kolokvij: Dokle ćeš, Katilino, …?

Share

Pozivamo Vas na zajednički kolokvij nastavnika, studenata i gimnazijalaca povodom hrvatskog prijevoda Ciceronovih govora protiv Katiline (Marko Tulije Ciceron, Govori protiv Katiline, prev. Ante Podrug, Zagreb: Latina et Graeca, 2016.), koji će se održati u srijedu 9. svibnja 2018. u 14 h na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Ivana Lučića 3, u predavaonici A-202.