Category Archives: Događanja

Contextualizing “Oriental” Cults

Share

Međunarodni znanstveni simpozij „Contextualizing ‘Oriental’ cults. New lights on the evidence  between the Danube and the Adriatic“ bit će održan u Zagrebu i Ptuju od 15-17. rujna 2022. Sudionici su naistaknutiji znanstvenici iz jedanaest zemalja, koji se niz godina intenzivno bave „orijentalnim“ kultovima, Organizatori simpozija su Centar za interdisciplinarno istraživanje stare povijesti Zavoda za hrvatsku povijest Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Toulouseu Jean Jaurès, Austrijska akademija znanosti i umjetnosti, Makedonska akademija znanosti i umjetnosti, Arheološki muzej u Zagrebu i Pokrajinski muzej u Ptuju.

Programska knjižica: COC book of abstracts

Egiptomanija (kviz)

Share

Pozivamo sve na kviz o Egiptu kakav još niste vidjeli! U sklopu Kliofesta, u NSK, u srijedu 18. svibnja 2022, na pozornici 1, s početkom u 9.30 h.

Predavanje o zagrobnom životu kod Etruščana i Maja

Share

Lukasz Byrski (doktorand, Jagelonsko sveučilište, Krakov, Poljska) održat će predavanje pod naslovom “Venturing into Unknown: Realm of Dead and Afterlife in the Beliefs of Ancient Etruscans and the Maya People” u petak 24. svibnja 2019 u 12.30 h u predavaonici A-201.

Predavanje o povijesti simpozija

Share

Dr. Oswyn Murray (emeritus fellow, Balliol College, Sveučilište u Oxfordu) održat će u utorak, 21. svibnja 2019. u 11 sati, u predavaonici A-201 Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (I. Lučića 3), predavanje pod naslovom Sympotic history, o grčkom običaju simpozija.

Predavanje o Lumbardskoj psefizmi

Share

Otkriće novog ulomka Lumbardske psefizme pobudilo je novi val interesa za sadržaj spomenika i nadu da bi se mogli dobiti odgovori na neka stara pitanja: kako se naseobina zvala? koje su točne okolnosti osnutka? tko su Pil i Daz koji se spominju s Isejcima, Grcima iz Visa? kako je točno izgledala podjela zemlje? koliko je bilo naseljenika?… Novi ulomak ne uklapa se posve u predviđanja stručnjaka i donosi neka iznenađenja. U predavanju će se objasniti što točno na kamenu piše i koje su nam dvojbe preostale. Pritom će se demonstrirati metodologija čitanja kamenih natpisa.

Predavanje o Lumbardskoj psefizmi održat će se u utorak 2. travnja 2019 u 19 h u Arheološkom muzeju u Zagrebu.

Poziv na kolokvij: Dokle ćeš, Katilino, …?

Share

Pozivamo Vas na zajednički kolokvij nastavnika, studenata i gimnazijalaca povodom hrvatskog prijevoda Ciceronovih govora protiv Katiline (Marko Tulije Ciceron, Govori protiv Katiline, prev. Ante Podrug, Zagreb: Latina et Graeca, 2016.), koji će se održati u srijedu 9. svibnja 2018. u 14 h na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Ivana Lučića 3, u predavaonici A-202.

Noć knjige na Odsjeku za povijest: Ja, August – i izabrani odrazi

Share

Pozivamo vas na Noć knjige na Odsjeku za povijest u organizaciji studenata i nastavnika, u ponedjeljak 23. travnja 2018. u 18 h u predavaonici A-001.

Program uključuje čitanje izabranih tekstova o Oktavijanu Augustu, prvome rimskom caru. Poticaj za događanje je prvo izdanje romana Johna Williamsa “August” na hrvatskome jeziku (Fraktura, Zagreb, 2017.). Nit vodilja manifestacije je pristupačno predstavljanje povijesti stručnoj i široj javnosti na primjeru poznate povijesne ličnosti koju su mnogostruko prikazivali i historiografija, i književnost, i film. To će biti izvršeno usporedbom diskursa o prvome rimskom caru kroz Augustovo autobiografsko prikazivanje, kao i reprezentacije antičke i suvremene historiografije te antičke i suvremene književnosti.

Uz uvodni osvrt na važnost javnog čitanja u antici, predviđeno je čitanje izabranih odlomaka iz Augustovih “Res gestae”, Svetonijevih “Dvanaest rimskih careva” i Mommsenove “Rimske povijesti”, povijesnih romana R. Gravesa “Ja, Klaudije” i J. Williamsa “August” te nekoliko odlomaka koje ćemo ostaviti kao iznenađenje.

Za jednu od glavnih misli koja prožima mnogostruko obrađivanje Augusta kao povijesne ličnosti uzet je sljedeći citat iz romana “August”: „Ali mnogo toga ne može ući u knjige i taj me gubitak sve više zabrinjava.“

Tukidid i ideja povijesti – poziv na predavanje

Share

Pozivamo Vas na gostujuće predavanje pod naslovom “Tukidid i ideja povijesti” koje će prof. dr. Neville Morley sa Sveučilišta u Exeteru (UK) održati u petak 27. listopada 2017. u 11.30 h u predavaonici A-201 Filozofskog fakulteta u Zagrebu (I. Lučića 3).

Za studente diplomskog studija stare povijesti gostujući će profesor održati i istraživački seminar o primjeni metodologije društvenih znanosti u staroj povijesti.

Hrvatsko-američka terenska škola arheologije, antropologije i povijesti

Share

Od 25. lipnja do 16. srpnja 2017. godine na prostoru JU Nacionalnog parka sjeverni Velebit održana je četvrta po redu Hrvatsko-američka terenska škola arheologije, antropologije i povijesti, u suradnji Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišta u Wyomingu, Instituta za antropologiju u Zagrebu, Ministarstva kulture RH te speleološkog kluba Ursus spelaeus.

Ova međunarodna terenska škola u kontinuitetu traje od 2012. godine, a prvi je puta u aktivnosti škole uključen i JU Nacionalni park sjeverni Velebit. Osim na prostoru parka, američki i hrvatski studenti sudjelovali su u terenskim istraživanjima arheospeleoloških lokaliteta Abri Kontia u Limskom kanalu u Istri (paleolitik) te Baračevih pećina kod Rakovice (željezno doba, srednji i rani novi vijek). U tri tjedna trajanja škole studenti su se rotirali svaki tjedan te tako upoznali specifičnosti svakog od navedenih lokaliteta. Zahvaljujući upravi JU NPSV, studenti i nastavnici su bili smješteni u nedavno sagrađenim kućama na Alanu, namijenjenima istraživačima, ali i ostalim posjetiteljima parka. Aktivnosti škole uključene su u istraživanja različitih aspekata čovjekove prisutnosti na prostoru Velebita: Podgorja, ličke-kontinentske padine, podova, nadgorja i vršnih dijelova planine, koja u suradnji s JU Nacionalni park sjeverni Velebit Centar za interdisciplinarno istraživanje stare povijesti Zavoda za hrvatsku povijest Odsjeka za povijest Sveučilišta u Zagrebu, a pod vodstvom prof. dr. Borisa Olujića, sustavno provodi od 2006. godine. Studenti su rezultate svojeg rada predstavili na zajedničkom okupljanju pred svojim kolegama te hrvatskim i američkim nastavnicima koji su čitavo ovo vrijeme i radili s njima. Njihove su aktivnosti pojedinačno evaluirane i ocjenjivane u skladu s američkim i hrvatskim akademskim standardima.