Program cijelog festivala dostupan je >> ovdje.
Category Archives: Tribine, predstavljanja i okrugli stolovi
Poziv na kolokvij: Dokle ćeš, Katilino, …?
Pozivamo Vas na zajednički kolokvij nastavnika, studenata i gimnazijalaca povodom hrvatskog prijevoda Ciceronovih govora protiv Katiline (Marko Tulije Ciceron, Govori protiv Katiline, prev. Ante Podrug, Zagreb: Latina et Graeca, 2016.), koji će se održati u srijedu 9. svibnja 2018. u 14 h na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Ivana Lučića 3, u predavaonici A-202.
Noć knjige na Odsjeku za povijest: Ja, August – i izabrani odrazi
Pozivamo vas na Noć knjige na Odsjeku za povijest u organizaciji studenata i nastavnika, u ponedjeljak 23. travnja 2018. u 18 h u predavaonici A-001.
Program uključuje čitanje izabranih tekstova o Oktavijanu Augustu, prvome rimskom caru. Poticaj za događanje je prvo izdanje romana Johna Williamsa “August” na hrvatskome jeziku (Fraktura, Zagreb, 2017.). Nit vodilja manifestacije je pristupačno predstavljanje povijesti stručnoj i široj javnosti na primjeru poznate povijesne ličnosti koju su mnogostruko prikazivali i historiografija, i književnost, i film. To će biti izvršeno usporedbom diskursa o prvome rimskom caru kroz Augustovo autobiografsko prikazivanje, kao i reprezentacije antičke i suvremene historiografije te antičke i suvremene književnosti.
Uz uvodni osvrt na važnost javnog čitanja u antici, predviđeno je čitanje izabranih odlomaka iz Augustovih “Res gestae”, Svetonijevih “Dvanaest rimskih careva” i Mommsenove “Rimske povijesti”, povijesnih romana R. Gravesa “Ja, Klaudije” i J. Williamsa “August” te nekoliko odlomaka koje ćemo ostaviti kao iznenađenje.
Za jednu od glavnih misli koja prožima mnogostruko obrađivanje Augusta kao povijesne ličnosti uzet je sljedeći citat iz romana “August”: „Ali mnogo toga ne može ući u knjige i taj me gubitak sve više zabrinjava.“
Nova izdanja Instituta Latina et Graeca: prijevodi Arhije, Filodema i Cicerona
U ponedjeljak, 29. svibnja, Institut za klasične jezike i antičku civilizaciju Latina et Graeca predstavlja tri nova izdanja: Arhija, “Epigrami” (prev. Slaven Skoko), Filodem “Epigrami” (prev. Marina Bricko), Ciceron, “Govori protiv Katiline” (prev. Ante Podrug). Predstavljanje će se održati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu, Preradovićeva 5, s početkom u 18 sati.
Orijentalni kultovi u rimskom svijetu: nove perspektive
Pozivamo Vas na okrugli stol Orijentalni kultovi u rimskom svijetu: nove perspektive, koji će se održati u srijedu 10. svibnja 2017. u 18 h u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu (Preradovićeva 5). U diskusiji će sudjelovati prof. dr. Marina Milićević Bradač, prof. dr. Dino Milinović i studentica Matija Anna Pleše te dr. sc. Inga Vilogorac Brčić, koja je organizator i moderator događaja. Okrugli stol dio je Festivala povijesti Kliofest ( >> cjelokupni program festivala).
Update: foto B. Olujić
Kad počinje hrvatska povijest?
Predavanje o Ivanu Lučiću
Predavanje prof. dr. Brune Kuntić-Makvić pod naslovom “Otkrivanje Ivana Lučića” u sklopu ciklusa tribina Susreti s klasičarima u organizaciji Hrvatskog društva klasičnih filologa održat će se u četvrtak 12. svibnja 2016. u 18 h u Knjižnici Augusta Cesarca (Šubićeva 40/II) u Zagreb.
Epigrafski inkubator
Pozivamo vas na Epigrafski inkubator, savjetovanje u sklopu projekta Epigrafska istraživanja 2015, u ponedjeljak 1. veljače 2016. u 12 h na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, dvorana A-202.
Program:
Jasmina OSTERMAN: Protoklinasti tekstovi i društvena organizaciju koju ocrtavaju
Jelena MAROHNIĆ: Nova istraživanja grčkih natpisa u Arheološkom muzeju Split
Bruna KUNTIĆ-MAKVIĆ: Epigraphica Varvarina antiqua
Boris OLUJIĆ: Rimski epigrafski spomenici u kontekstu istraživanja kontinuiteta života na prostoru općine Josipdol
Inga VILOGORAC BRČIĆ: Epigrafski spomenici orijentalnih kultova s hrvatskog povijesnog prostora
Mirjana MATIJEVIĆ SOKOL: Hrvatski ranosrednjovjekovni natpisi na latinskom jeziku
Tomislav GALOVIĆ: Najstariji hrvatski glagoljaški natpisi
R a s p r a v a: o stanju i perspektivama epigrafskih istraživanja u Hrvatskoj
Predstavljanje knjiga ROMIS i ROMIC I.
Pozivamo vas na predstavljanje knjiga ROMIS i ROMIC I. u okviru Festivala povijesti Kliofest (program festivala) u srijedu 13. svibnja 2015. u 11 h u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, Hrvatske bratske zajednice 4. Knjige će predstaviti Dino Milinović, Petar Selem i Inga Vilogorac Brčić.
ORIENTALIA ANTIQVA
Istraživanja o povijesti Starog Istoka – Studia Facultatis Philosophicae Universitatis Zagrabiensis
Katedra za staru povijest Odsjeka za povijest Filozofskog fakutelta Sveučilišta u Zagrebu u ljetnom semestru akademske 2013-2014. godine pokrenula je istraživanja iz povijesti Starog Istoka, pod nazivom “Orientalia antiqua”. Studije podrazumijevaju cikluse predavanja, radionica i okruglih stolova u kojima će sudjelovati istaknuti profesori inozemnih sveučilišta, stručnjaci za povijest drevnog Egipta, istočnog Levanta, Sirije, Anadolije, Mezopotamije, Irana. Svoja će znanja i iskustva kroz različite sadržaje predstaviti studentima koji slušaju kolegije stare povijesti na preddiplomskoj i diplomskoj razini, ali i ostaloj zainteresiranoj publici. Time će istodobno nadopuniti nastavu iz kolegija stare povijesti te će unaprijediti i popularizirati orijentalističke znanosti u Hrvatskoj. Dugoročno je planirana suradnja Filozofskog fakulteta, Katedre za staru povijest Odsjeka za povijest, s institucijama pozvanih predavača, koja bi se očitovala u zajedničkim znanstvenim skupovima i publikacijama.