Hrvatsko-američka terenska škola arheologije, antropologije i povijesti

Od 25. lipnja do 16. srpnja 2017. godine na prostoru JU Nacionalnog parka sjeverni Velebit održana je četvrta po redu Hrvatsko-američka terenska škola arheologije, antropologije i povijesti, u suradnji Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišta u Wyomingu, Instituta za antropologiju u Zagrebu, Ministarstva kulture RH te speleološkog kluba Ursus spelaeus.

Ova međunarodna terenska škola u kontinuitetu traje od 2012. godine, a prvi je puta u aktivnosti škole uključen i JU Nacionalni park sjeverni Velebit. Osim na prostoru parka, američki i hrvatski studenti sudjelovali su u terenskim istraživanjima arheospeleoloških lokaliteta Abri Kontia u Limskom kanalu u Istri (paleolitik) te Baračevih pećina kod Rakovice (željezno doba, srednji i rani novi vijek). U tri tjedna trajanja škole studenti su se rotirali svaki tjedan te tako upoznali specifičnosti svakog od navedenih lokaliteta. Zahvaljujući upravi JU NPSV, studenti i nastavnici su bili smješteni u nedavno sagrađenim kućama na Alanu, namijenjenima istraživačima, ali i ostalim posjetiteljima parka. Aktivnosti škole uključene su u istraživanja različitih aspekata čovjekove prisutnosti na prostoru Velebita: Podgorja, ličke-kontinentske padine, podova, nadgorja i vršnih dijelova planine, koja u suradnji s JU Nacionalni park sjeverni Velebit Centar za interdisciplinarno istraživanje stare povijesti Zavoda za hrvatsku povijest Odsjeka za povijest Sveučilišta u Zagrebu, a pod vodstvom prof. dr. Borisa Olujića, sustavno provodi od 2006. godine. Studenti su rezultate svojeg rada predstavili na zajedničkom okupljanju pred svojim kolegama te hrvatskim i američkim nastavnicima koji su čitavo ovo vrijeme i radili s njima. Njihove su aktivnosti pojedinačno evaluirane i ocjenjivane u skladu s američkim i hrvatskim akademskim standardima.