Morfologija i poetika kratke proze

Naziv predmeta: Francuska književnost

Naziv kolegija: Morfologija i poetika kratke proze

Nositelj kolegija: dr.sc. Marinko Koščec, docent

Izvoditelj kolegija: dr.sc. Marinko Koščec, docent

Status kolegija: izborni

ECTS bodovi: 3

Jezik: francuski

Oblik nastave: predavanje (1sat) / seminar (1sat)

Uvjeti za upis kolegija: upisan treći semestar studija Francuskog jezika i književnosti

Sadržaj kolegija: Jednosemestralni kolegij namijenjen studentima treće godine francuskog jezika i književnosti. Razmatrat će se specifičnosti žanra kratke priče i ostalih vidova kraćeg proznog pisma, s obzirom na različita poetička i svjetonazorska usmjerenja. Teorijski pristup kombinirat će se s analizom tekstovnih primjera, u kojima će se promatrati kompozicijska načela, pripovjedne strukture i tehnike, specifičnosti sintakse, leksika, jezičnih figura, prostora, vremena, pripovjedačke instancije, likova, događaja, opisa, komentara.

Cilj kolegija: Razvijanje književnoteorijske, književnoanalitičke i jezične kompetencije studenata.

Studentske obveze: Redovito pohađanje seminara i čitanje odabranih tekstova. Jedan pisani rad na francuskom jeziku (4-7 stranica) u kojem se, na tekstu po vlastitom izboru, primjenjuju metode analize korištene u seminaru. Uz seminarski rad te sudjelovanje u analizi i komentiranju zadanih ulomaka, ocjena se stječe jednim usmenim izlaganjem na odabranu temu / ili na usmenom ispitu prema nastavnom gradivu.

Raspored rada po tjednima:

1. Opća obilježja i povijesni izvori. Kratka priča/novela/roman: razlikovanje kompozicijskih i pripovjednih načela.

2. Kratka proza u 17., 18. i 19. stoljeću. Tragovi usmene književnosti. Naturalizam. Utjecaj novinskog medija na format i sadržaj početkom 20. st. “Priče u tri reda”.

3. Pregled teorija i estetika žanra (Goethe, Schlegel,Tieck, Poe, Schwob, Propp, Borges, O’Connor, Godenne)

4. Kratka proza s motrišta događaja. Anegdotski tip priče. Maupassant: La mère sauvage

5.  Pristup vremenskoj dimenziji u kraćoj/dužoj priči. Maupassant: Clair de lune

6. Zastupljenost i uloga mjesta i prostora u kratkom proznom tekstu. Maupassant: La nuit. Cauchemard.

7,8,9. Dvojnosti Maupassantova pripovjedačkog djela (zabavno/ozbiljno; realistično/fantastično; lucidnost/ludilo). Maupassant: Le horla

10. Jacques Jouet: L’autre chambre

11. Xavier Bazot: Les pluies de mousson

12. Annie Saumont: Une semaine comme les autres