In memoriam: prof. dr. sc. Dimitrije Segejev

Naš dragi i uvaženi kolega, prof. dr. sc. Dimitrije Sergejev, umirovljeni profesor  Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, preminuo je u petak, 25. studenoga 2020. u 91. godini života. Hrvatski sociolog Dimitrije Segejev rođen je u Zagrebu, 8. XI. 1930. godine. Diplomirao je (1955.) i doktorirao (1969). na Filozofskom fakultetu u Zagrebu na temu „Teorija otuđenja kroz tradiciju i suvremenu misao“. Od 1961. do umirovljenja 1990. bio je zaposlen na Filozofskom fakultetu, od 1978. u zvanju izvanrednoga, a od 1983. redovitoga profesora. Jedan je od osnivača Odsjeka za sociologiju 1963. godine. Generacije sociologa susreli su se s njim odmah na prvoj godini studija na kolegijima Povijesni uvod u sociologiju i Socijalna antropologija. Posebice se, znanstveno-istraživački, bavio teorijom alijenacije, sociologijom obrazovanja i teorijama (dez)integracija sa daklekosežnim uvidima i, kako vrijeme svjedoči, točnim predikcijama. Na crti tog znanstveno-istraživačkog interesa pripremio je i uredio multidisciplinarni zbornik radova pod naslovom Hrvatska i Europa: Korijeni integracije (2007). Njegov znanstveni opus prvenstveno je lociran u području povijesti sociologije i socijalne antropologije, a značajnija djela su mu: Otuđeni čovjek (1974) i Za novi univerzitet (1977). Njegovu blagost i vječni osmjeh uvijek ćemo pamtiti.