Znanstveno popodne povodom Dana mađarske znanosti

Dragi studenti,

prenosimo obavijest Instituta Liszt:

Društvo mađarskih znanstvenika i umjetnika u Hrvatskoj, Institut Liszt ‒ Mađarski kulturni centar u Zagrebu i Vijeće Mađarske nacionalne manjine grada Zagreba povodom Dana mađarske znanosti srdačno Vas poziva na Znanstveno popodne.

Vrijeme: 7. studenog 2022. u 17 sati

Mjesto: Institut Liszt Zagreb – Mađarski kulturni centar, Augusta Cesarca 10, Europski trg

Veselimo se Vašem dolasku!

Program:
I. Otvorenje: Dr. Károly Szkála

II. Predstavljanje knjige: Franciska Ćurković-Major: Hrvatski motivi u mađarskoj književnosti
Izlagači: dr. Csaba Gy. Kiss (ELTE, Budapest), dr. Kristina Katalinić, (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) i autor.
Moderira: Lea Kovács

III. Márton Matuska: Nastale su masovne grobnice Nepotpuno izvješće o masakru koji se dogodio u Vrbasu 1944-1945 Izlagač: dr. László Horváth Nakon prikaza povijesti vjerskih zajednica u Vrbasu, u izlaganju govorit će se o ratnim zločinima koje su počinili partizani u studenom 1944., kao i o zvjerstvima u logorima u Jarku, Kruševlju i Gakovu na temelju sjećanja Mađara i Nijemaca iz Vrbasa.

IV. Poteškoće u komunikaciji zbog kritičnih stanja
Izlagač i moderator: dr. Károly Szkála Izlaganje i rasprava o tehničkom i društvenom utjecaju prirodnih katastrofa, velikih razaranja i komunikacijskih barijera uzrokovanih ratnim događanjima.