South-East Europe Textbook Network

States and Regions

Transregional Projects



(return to home page)

Serbia

A. Cvetićanin

POLITIKA, PETAK 2. AVGUST 2002.

«OBRAZOVNA POLITIKA NACIONALNE MANJINE»

PROMENE NASTAVNIH PLANOVA

 U okviru reform sistema obrazovanja mesto predstavnicima nacionalnih manjina

 

U predstojećoj reformi nastavnih planova i programa značajno mesto dobiće predstavnici nacionalnih manjina kako bi se što bolje sprovela nova manjinska politika. U Srbiji gde od ukupnog stanovništva 33 odsto nema završenu osnovnu školu, 25 odsto je uspelo da završi osam razreda, a 32,2 odsot i srednju školu u još težoj poziciji, ispod proseka je popularizacija nacionalnih manjina. Oko 70 odsto Vlaha nema osnovno obrazovanje, a 78,7 odsto Roma. Povoljnija  slika je kod Slovaka, Rusina, Mađara. Iako je Jugoslavija među prvim evropskim državama omogućila obrazovanje na metrnjim jezicima, sada se nastava drži na šest jezika, kao i u ostalim delovima društva u obrazovanju tek prestoje promene, čulo se na jučerašnjem skupu «Obrazovna politika nacionalne manjine» koji je u bogradskom hotelu «Palas» organizovala Fondacija Konrad Adenauer u saradnji sa saveznim Ministarstvom nacionalnih i etničkih zajednica i republičkim Ministarstvom prosvete i sporta.

Otvarajući skup Rasim Ljajić, savezni ministar, istakao je da je u proteklom periodu obrazovanje bilo visoko centralizovano, opterećeno ideologijom i programima pod uticajem trenda aktuelne politike.

U cilju poboljšanja obrazovanja od 1. septembra izbaciće se iz udžbenika uvredljivi sadržaji za manjine. Obezbediće se udžbenici za svu romsku decu i stipendije za najbolje učenike srednjih škola i najbolje studente Rome – kazao je Rasim Ljajić.

Tinde Kovač – Cerović, pomoćnik ministra prosvete u Vladi Republike Srbije, govorila je o planu reforme sistema obrazovanja i ulozi manjina. Kako je rekla najveća novina je to što će se izmene sprovesti na tri nivoa. Jedan je samo jezgro koje će proklamovati osnovne ciljeve obrazovanja prisutnih i sada. Na drugom nivou reforma podrazumeva izmene u samoj organizaciji – predlog je da osnovna škola traje devet a srednja tri godine. Treći segment reformi otvara vrata slobodama samim školama i lokalnoj upravi da koncipiraju programe i planove. U tom polju nacionalne manjine iskoristiće mogućnost kreiranja nastave, rekla je Tinde Kovač-Cerović.

Prvi naredni sastanak Veća za reformu obrazovanja biće održan 14. avgusta i nakon toga počeće promocija i rasprave o ovom važnom pitanju za čitavo društvo, dodala je ona. Otvaranju seminara prisustvovao je Gregor Rusel, šef kancelarije u Beogradu Fondacije Konrad Adenauer, i predstavnici etničkih zajednica. Predavanjima, upoznavanjem sa udžbenicima na jeziku manjina i diskusijom predviđenom za danas, skuup završava rad.

contact