Okrugli stol “Praksa studenata muzeologije – mogućnosti i perspektive”

Arheološki muzej u Zagrebu i Katedra za muzeologiju Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu pozivaju Vas na okrugli stol pod nazivomPraksa studenata muzeologije – mogućnosti i perspektiveU četvrtak, 6. travnja u 12 sati u Arheološkom muzeju u Zagrebu (1.kat)

Obzirom na ograničen broj od 50 sudionika ljubazno vas molimo da svoj odaziv potvrdite na e-mail adresu odomiter@amz.hr najkasnije do 04. 04. 2017.

Povezano: PROGRAM PRAKSE ZA STUDENTE MUZEOLOGIJE U ARHEOLOŠKOM MUZEJU U ZAGREBU

Izložba “Filozofski je način života”

Izložbom „Filozofski je način života“ govorimo o Filozofskom fakultetu u Zagrebu putem simboličkog dijaloga iz¬među studenata Filozofskog i onih koji nas promatraju stereotipnim pogledima.
Mišljenja studenata drugih fakulteta, odnosno predodžbe koje imaju o studentima i studijima Filozofskog prezentirana su putem četiri pitanja: Kako to izgledate?, Radite li vi tamo išta osim što filozo¬firate?, Što mislite s tim studijem postići u životu? i Kako doprinosite društvu?
Odgovori i sadašnjih i bivših studenata FFZG-a na ova pitanja pokazuju ono što i same mislimo i osjećamo: da je Filozofski fakultet mjesto gdje se susreće nespojivo, opušteno, pa čak i kaotično; gdje promišljajući rastemo kao osobe; gdje su svi isti, a opet različiti. On je mjesto gdje se stječu konkretna i korisna znanja, ali i mjesto na kojem se proširuju svjetonazori, gradi tolerancija i uči prihvaćanje različitosti.
Godine provedene na ovom fakultetu utječu na osobni razvitak i stjecanje vrijednosti koje no-simo kroz cijeli život. Upravo iz tog razloga smatramo kako se tijekom studija uči živjeti Filozof¬ski, a nastavlja se živjeti poslije studija prenošenjem znanja i uvjerenja na ostatak društva.
Otvorenje izložbe održano je 2. svibnja, a izložba je ostala otvorena do 13. svibnja 2016.
Sada ju je moguće pogledati na Facebook stranici i Youtube kanalu u virtualnom obliku.


Predavanja uz izložba “Filozofski je način života”

Otvorenje izložbe “Filozofski je način života” popraćeno je predavanjima na temu stereotipa, u konferencijskoj dvorani knjižnice Fakulteta.
Predavači su bili dr. sc. Tomislav Pletenac s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju, mr. sc. Irena Kolbas, knjižničarska savjetnica i viša kustosica iz Etnografskog muzeja Zagreb i dr. sc. Željka Kamenov s Odsjeka za psihologiju.

Dr. sc. Tomislav Pletenac održao je predavanje o ambivalenciji stereotipa pri čemu je najviše riječi bilo o tome kako fantastična bića preuzimaju ulogu stereotipa kako bi se određena znanja lakše zapisivala i pamtila.

Mr. sc. Irena Kolbas održala je predavanje „Kaj filozofiraš?“, o raznim kulturološkim stereotipima, pri čemu nas je podsjetila na stereotipe kroz viceve i izreke u svakodnevnom govoru.
Dr. sc. Željka Kamenov prezentirala je rezultate istraživanja provedenog prije dvije godine pod nazivom „Kako FFZG vide zaposlenici i studenti, a kako nas vide drugi“.

Zanimljiva predavanja i odlični predavači upotpunili su samo otvorenje izložbe, a osim što su nas naučili nešto više o stereotipima, zabavili su i nasmijali sve prisutne.

Predavanje dr.sc. Metode Kemperl, izv.prof. i dr.sc. Rajke Bračun – Sova s Pedagoškog fakulteta u Ljubljani

Gallery

This gallery contains 1 photo.

Katedra za muzeologiju s radošću vas poziva na predavanje dr.sc. Metode Kemperl, izv.prof. na Pedagoškom fakultetu u Ljubljani (Suvremena umjetnost i građanski odgoj – pitanje mogućeg međupredmetnog povezivanja na sadržajnoj razini) i dr.sc. Rajke Bračun – Sova, vanjske suradnice istog … Continue reading

Međunarodni dan muzeja 2013.

dan muzejadan muzeja

Međunarodni dan muzeja manifestacija je koju je još 1970. godine pokrenuo ICOM, neprofitna međunarodna organizacija muzeja i muzejskih profesionalaca koja se bavi očuvanjem i promidžbom svjetske prirodne i kulturne baštine. U Hrvatskoj se ova manifestacija održava od 1980. godine. Svrha Međunarodnog dana muzeja jest skrenuti pozornost na vrijednost kulturne baštine i baštine općenito te ukazati na važnost i vrijednost koju muzeji i muzejske ustanove imaju u njezinu očuvanju i prenošenju. Nigdje nije toliko očito kao na primjeru muzeja, da memorija baštine o kojoj oni skrbe, doprinosi boljem razumijevanju sadašnjosti te oblikovanju budućnosti. Upravo je ova činjenica izabrana za moto obilježavanja Međunarodnog dana muzeja u 2013. godini – Muzej (memorija + kreativnost) = društvena promjena. Manifestacija je održana u subotu, 18. svibnja 2013. godine.
Za ovu godinu se očekivao veći broj muzeja uključenih u manifestaciju. Prošle godine je na Međunarodnom danu muzeja sudjelovalo 32 000 muzeja iz 129 zemalja, a iz Hrvatske je bilo uključeno 110 muzeja sa preko 300 događanja. Manifestaciji su se ove godine pridružile i institucije koje sudjeluju i u manifestaciji Europska noć muzeja koju uz Vijeće Europe sponzorira i ICOM.


IZVORI:
http://www.mdc.hr/hr/kalendar-dogadanja/?vid=4706&c=mdc&r=tj&d=1-3-2013 
http://www.nsk.hr/medunarodni-dan-muzeja/