Izjava SSU-a povodom rasprave o ugovoru s KBF-om

Povodom izvanredne sjednice Fakultetskog vijeća FFZG-a u četvrtak, 12. ožujka, na kojoj će se između ostalog raspravljati i o ugovorima Filozofskog fakulteta s Katoličkim bogoslovnim fakultetom, Savez studentskih udruga Filozofskog fakulteta poslao je izjavu o spomenutom ugovoru. Doznavši za izjavu, sadašnji dekan je zabranio da se ona pošalje na mailing liste ffzg.svima te student.svima. Izjava u svojoj cijelosti nalazi se ovdje:

IZJAVA Saveza studentskih udruga Filozofskog fakulteta povodom rasprave o ugovoru s Katoličkim bogoslovnim fakultetom

Savez studentskih udruga Filozofskog fakulteta (SSU), kao krovna organizacija studentskih udruga čiji je primarni zadatak zaštita interesa studenata, ovim putem želi iskazati protivljenje ugovoru koji je Filozofski fakultet u Zagrebu sklopios Katoličkim bogoslovnim fakultetom. Htjeli bismo istaknuti da ovakav ugovor na više načina dovodi studente Filozofskog fakulteta u neravnopravan položaj. Na prvom mjestu, studenti Katoličkog bogoslovnog fakulteta bili bi u mogućnosti uz studij religiozne pedagogije i katehetike upisati drugu studijsku grupu na Filozofskom fakultetu bez polaganja prijemnoga ispita na ovom fakultetu. Smatramo neprimjerenim da diplomu tako završenog studija izdaje isključivo Katolički bogoslovni fakultet, čime se narušava autonomija Filozofskog fakulteta. Također je problematično i financiranje takvog studija, gdje bi se financijska sredstva uplaćivala isključivo KBF-u. Uzevši u obzir i ovako preopterećene kapacitete Fakulteta, upisivanje studenata izvan kvota stvorilo bi dodatne organizacijske probleme. Posebno problematičnim držimo činjenicu da bi provedbom ovog ugovora studenti Filozofskog fakulteta bili dovedeni u još nepovoljniji položaj na tržištu rada, osobito pri zapošljavanju u sustavu osnovnog i srednjeg školstva. Naposljetku, želimo ukazati na činjenicu da je ugovor sklopljen netransparentno, bez ikakve participacije studentskih predstavnika, a njegove su posljedice dalekosežne upravo za studente Filozofskog fakulteta. Uzevši sve navedeno u obzir, Filozofskom fakultetu, njegovim profesorima i asistentima te studentima ovaj ugovor donosi samo štetu, a nikakvu korist.

Tia Glavočić, predsjednica SSU-a

2,314 total views, 1 views today