Izjava Udruženja studenata filozofije povodom referenduma 1. prosinca 2013.

USF_marina-mijatovic3-cropKao studentska udruga čiji je cilj i svrha aktivno participirati u poboljšanju društvenog statusa i studentskog života uopće, Udruženje studenata filozofije dužno je osvrnuti se na predstojeći referendum i inicijativu koja mu je prethodila ukazivanjem na nazadovanje koje se čini u pogledu ostvarivanja slobodnog, demokratskog, pluralnog, tolerantnog te socijalno osviještenog društva i države.

Nikada dosad u međunarodnoj politici tema ljudskih prava nije bila opsežnija te je današnje vrijeme ono u kojem su ljudska prava našla svoj izraz i mjesto u međunarodnim deklaracijama, propisima te u ustavima pojedinih država. Potreba da se u Ustavu Republike Hrvatske strogo definira pojam braka kao životne zajednice muškarca i žene, i to isključivo njih, proizlazi iz preventivnog djelovanja inicijative „U ime obitelji“. Razlog takvom djelovanju je taj što, premda u Hrvatskoj nije postojala druga manifestacija bračne zajednice izuzev one muškarca i žene, postoji mogućnost da se zakonski regulira drugačije i pritom omogući istospolnim zajednicama ostvarivanje prava na brak. Pojam braka i obitelji uzurpiran je od strane te iste inicijative kao sredstvo legitimiranja vlastitih političkih ciljeva. Primarna namjera nije isključivo borba za tradicionalne vrijednosti, već oduzimanje prava drugima na temelju različitosti njihovih karakteristika. U ovom se slučaju radi o istospolnim zajednicama, no tko ili što sprječava da referendum postane poligonom za oduzimanje prava ljudima koji svoje mjesto ionako teško pronalaze u današnjoj društvenoj stvarnosti?

Odgovorom „protiv“ i podrškom LGBT udrugama te inicijativama želimo istaknuti vlastiti angažman protiv retrogradnih ideja koje su u zadnje vrijeme preplavile javni prostor namećući se kao tipični simptom društva koje je u dubokoj ekonomskoj, a tako i moralnoj krizi. Opća konfuzija, nezadovoljstvo i beznađe plodno su tlo za traženje lažnih krivaca koji su često upravo skupine koje su u manjini, bilo po nacionalnoj, vjerskoj ili, kao u ovom slučaju, po liniji seksualne orijentacije. U takvim uvjetima raznorazne opskurne desničarske marginalne udruge počinju jačati. One zapravo time štite postojeći poredak i vlast jer usmjeravaju napad na one skupine koje nemaju veze s trenutnim ekonomsko-političko-društvenim stanjem. Na djelu je agenda kojoj je cilj staviti pod tepih krucijalne društvene probleme preusmjeravanjem pažnje čime i crpe svoj politički kapital razbijajući klasnu solidarnost. Desne klerikalističke udruge i inicijative igraju na emocije još uvijek tradicionalnog hrvatskog stanovništva, u velikoj mjeri osjetljivoga na pojam obitelji i braka. Utjecaj i pružanje potpore od strane Crkve također se nikako ne smije zanemariti.

Borba protiv bilo kojega oblika diskriminacije homoseksualnih osoba samo je jedna od prolaznih historijskih borbi na koje će se jednoga dana gledati kao što se danas gleda na borbe za prava ženâ i crnaca. Izuzetno smo ponosni što možemo biti dionici u jednoj takvoj borbi te što uspijevamo istu povezati s cjelinom društvenih problema, a ne odvajati je kao poseban problem kao što to nastoji većina mainstream medija. Podržavajući LGBT udruge i izjašnjavajući se protiv ignorancije i fašizma na referendumu sačinjavamo jedan mali, ali značajni segment borbe za bolji svijet lišen predrasudâ za koji čvrsto vjerujemo da je moguć, ali samo pod cijenu angažmana nas samih ma koliko nas malo trenutno bilo!

Udruženje studenata filozofije je PROTIV!

_______________________________

Službeni dokument izjave možete preuzeti ovdje: Izjava Udruženja studenata filozofije povodom referenduma 1. prosinca 2013.

1,387 total views, 1 views today

Facebook Twitter Email Reddit Stumbleupon Tumblr

One thought on “Izjava Udruženja studenata filozofije povodom referenduma 1. prosinca 2013.

1. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Comments are closed.