Natječaj za dodjeljivanje 32 stipendije za studente za sudjelovanje na 2. Forumu studenata “Teologija u interdisciplinarnom dijalogu”

Prenosimo iz maila:

Studentski zbor KBF-a Split u suradnji sa studentskim zborovima Filozofskog i Pravnog fakulteta u Splitu i udrugama Skac_St i SplitMisli objavljuje javni natječaj za dodjeljivanje 32 stipendije za studente za sudjelovanje na 2. Forumu studenata Teologija u interdisciplinarnom dijalogu (TID). Forum TID će se održati u Splitu od 28.-31. svibnja 2015. godine, a tema Foruma je Rod vs teologija. Prijaviti se mogu svi zainteresirani studenti iz raznovrsnih znanstvenih područja, koji će svojim sudjelovanjem doprinijeti interdisciplinarnom i multidisciplinarnom istraživanju odnosa rodne teorije i teologije. Stipendija podrazumijeva pokrivanje putnih troškova i troškova smještaja za odabrane sudionike Foruma.

Način prijave: svi zainteresirani studenti su dužni najkasnije do 1. svibnja 2015. godine poslati sažetak svojeg rada na mail: tid@kbf-st.hr ili forum.tid@gmail.com. Sažetak je ograničen na minimalno 1000 i maksimalno 3600 znakova (with spaces), a uz obrazloženje i sažetak, mora sadržavati još i podatke o studentu (ime i prezime, mjesto studiranja, te razinu i godinu studija), te naznačenu kategoriju unutar koje se rad prijavljuje. Studenti će najkasnije do 10. svibnja 2015. godine biti obavještenih o ne/prihvaćanju njihovog rada.

Studenti mogu prijaviti svoje radove u četiri kategorije:

1. Crkva i teologija o rodnoj teoriji;
  2. Društveni, medijski, demokratski i politički kontekst odnosa rodne teorije i teologije;
  3. Bio/etičke, pravne, filozofske i teološke implikacije rodne teorije
  4. Nove/stare ideologije?

Objašnjenje teme:

Zapadna civilizacija izgrađena je na kršćanskim temeljima koje danas namjerava ili zanemariti ili zanijekati. Kao dio te civilizacije, hrvatsko društvo danas stoji na raskrižju. S jedne strane postoje snažni impulsi koji prate europske trendove zanemarivanja ili nijekanja kršćanskih vrednota koje utemeljuju našu kulturu, dok s druge strane, imamo snažnu ukorijenjenost jako velikog postotka društva upravo u tim temeljnim vrijednostima. Forum TID – Rod vs teologija, usmjeren je interdisciplinarnom istraživanju rodne teorije i izazova kojega ona predstavlja teološkoj misli u kontekstu suvremenog demokratskog društva. Navedena tema će se obrađivati kroz četiri kategorije:

Crkva i teologija o rodu: Teološko i crkveno promišljanje rodne teorije s posebnim naglaskom na odnos rodne teorije naspram teologije tijela. Kako Učiteljstvo vrednuje rodnu teoriju, te koje uvide osigurava sustavna teologija u pitanju ljudske spolnosti napram uvida rodne teorije? Kako teologija vrednuje ženu u suvremenom kontekstu? (pitanja iz ovog područja: crkvena i teološka recepcija i refleksija rodne teorije; mjesto žene u Crkvi i društvu; seksualnost i teologija tijela)

Društvo, mediji, demokracija i politika: Koji je utjecaj rodne teorije na suvremeno društvo? Dekonstrukcija rodnih stereotipa: koja je uloga i poslanje teologije, a kakva medija? Utjecaj LGBTIQ lobija na međunarodne i državne institucije u kreiranju zakonskih riješenja: rodna ravnopravnost i antidiskriminacijski zakoni. Položaj manjinski ranjivih skupina u društvu: slučaj Hrvatske i ustavnog referenduma o zaštiti braka. Kakav je odnos rodne teorije i teologije u kontekstu suvremenog društva.

Bio/etika, pravo, filozofija i teologija: Koje bio/etičke poteškoće proistječu iz rodne teorije? Feminizam i uloga žena u Crkvi i društvu: borba za ravnopravnost, kakva je uloga teologije, a kakva rodne teorije? Ključna uloga jezika: semantički inžinjering i nove riječi (npr. homofobija, katotaliban, klerofašist?) i njihovo značenje. Dekonstrukcija ili jednostavno proširenje pravnih i demokratskih okvira? Koja su to prava ljudska prava treće generacije, što im je temelj? Gdje je danas povrijeđeno dostojanstvo ljudske osobe (je li govor o dostojanstvu ljudske osobe zanemaren u kontekstu teologije?)? Interdisciplinarni pristupi rodu.

Nove/stare ideologije?: Uloga Crkve u demokratskim i političkim procesima: kontekst sekularne Hrvatske? Što je to i postoji li rodna ideologija upoće? Konzervatizam kao problem ili riješenje? Totalitarizam relativizma i ljudskih prava (demokratski standardi)? Društveno-političke rasprave u Europskom parlamentu: Lunaček i Estrela izviješća – relevantnost teologije u demokratskim raspravama? Ideološke tendencije u suvremenom društvu: koje su i prepoznajemo li ih? Postoje li nove ideologije?

Očekujemo radove koji će se baviti navedenim temama, ne prelazeći postavljene tematske okvire. Svi prihvaćeni radovi će biti objavljeni.

1,677 total views, 1 views today

Facebook Twitter Email Reddit Stumbleupon Tumblr