Poziv na regionalni studentski skup u Nišu

Prenosimo poziv kolega u Nišu.

2. Regionalni studentski skup iz oblasti filozofije i društvenih nauka

u organizaciji studenata filozofije Departmana za filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu,

sa temom:
„Sloboda kritike i kritika slobode“

Prvi poziv za učešće

Poštovani,
Filozofski fakultet Univerziteta u Nišu i Udruženje studenata filozofije pozivaju Vas na učešće na studentskom skupu “Sloboda kritike i kritika slobode” koji će se održati 13. i 14. novembra 2014. godine na Filozofskom fakultetu u Nišu.
Ovo okupljanje namenjeno je svim studentima filozofije i društvenih nauka u regiji na osnovnim i master studijama. Interdisciplinarnog je karaktera pa se, pored studenata filozofije, mogu prijaviti i studenti psihologije, pedagogije, istorije, književnosti, umetničke kritike, žurnalistike i drugih društveno-humanističkih naučnih oblasti. Namera organizatorâ je podsticaj na teorijski rad van strogih okvira studijskih programa, na razmenu znanja i ideja, kao i uspostavljanje međusobne saradnje među studentima iz zemlje i regiona.

Teorijsko utemeljenje slobode – sloboda pojedinca, svest o slobodi, sloboda volje, apsolutna sloboda i ograničena sloboda – ne prestaje da bude aktuelno, danas najpre u okvirima političke filozofije. Počev od razlikovanja fizičke i duhovne slobode, do razlikovanja pozitivne i negativne slobode, ovaj pojam u modernom dobu, čak i u onome što se naziva postmodernom erom, dobija stalno nove koordinate, stvara kontekste koji nisu bili poznati ranije, otvara do tada neviđene mogućnosti, obrazuje drugačije prakse.
Možemo reći da je, makar u onim državama koje čine tzv. „zapadni svet“, društvo slobodnije no što je ikada bilo, te da je sloboda kritike dopuštenija no što je ikada bila. Koji su, međutim, njeni učinci i njene posledice? Kada se osvrnemo na nedavne događaje, kao što je, na primer, teroristički napad na pariski nedeljnik Charlie Hebdo, neposredno se nameće ovo pitanje. Praktični učinci slobode kritike u svetlu ovakvih događaja nameću zahtev za promišljanjem, odnosno kritikom slobode. Aktuelnost problema slobode u savremenom svetu uvek podrazumeva preplitanje i međusobni podsticaj ova dva elementa: slobode kritike i kritike slobode.

Važna napomena: Ovaj studentski skup formalno će funcionisati kao sekcija naučnog skupa „Nauka i savremeni univerzitet“ (NISUN) koji će se održati u istom periodu u prostorijama Filozofskog fakulteta. Prijave za skup šalju se na adresu naučnog skupa NISUN, koja će dole biti naznačena. Međutim, ukoliko imate pitanja u vezi sa našim skupom, možete ih poslati na mail: stud.fil.skup.nis.2014@gmail.com
Prijava:
Studenti zainteresovani za učešće na skupu moraju poslati rezime svoje teme.
Podatke o slanju rezimea možete pogledati na sledećem linku:
Formalni jezik izlaganja na skupu biće srpski (odnosno: hrvatski, bošnjački ili crnogorski) i engleski.
Trajanje izlaganja biće 15 minuta. (*U skladu sa brojem izlagača, trajanje izlaganja može biti produženo na 20 minuta. Konačno obaveštenje o trajanju izlaganja dobićete uz obaveštenje o prihvatanju rezimea.)
Prijava se vrši elektronskim putem na ovoj internet adresi:
(*Napomena: U polju obrasca na internet stranici u kojem morate da navedete ime sekcije, napišite: „Sloboda kritike i kritika slobode“, odnosno odaberite tu sekciju među ponuđenim sekcijama.)
Učešće na skupu je besplatno. Izlagačima će biti obezbeđen smeštaj za vreme trajanja skupa, kao i većina obroka, zajedno sa učesnicima ostalih sekcija.

698 total views, 1 views today

Facebook Twitter Email Reddit Stumbleupon Tumblr