CSC_0651Zagrebačka podružnica Hrvatskog bioetičkog društva organizira ciklus tribina pod nazivom “Bioetički utorak”, te nam javlja da će prva u nizu biti tribina pod naslovom Popularizacija znanosti: znanstvenici svih disciplina, ujedinite se!

Tribina će se održati 4. ožujka 2014., u 17.30 sati na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (Konferencijska dvorana, 2. kat Knjižnice Fakulteta), Ivana Lučića 3, Zagreb.

Gosti tribine su:
– Krešimir Mišak (novinar Hrvatske radiotelevizije i pisac)
– doc. dr. sc. Zoran Tadić (Biološki odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu)
– prof. dr. sc. Neven Jovanović (Odsjek za klasičnu filologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu)

Moderni svijet izgrađen je na znanstvenim temeljima, kako u materijalnom tako i u duhovnom smislu. Znanost je jedan od osnovnih modusa razumijevanja čovjeka, svijeta, društva, prirode, života i kozmosa, ali i glavna poluga njihove promjene, osobito zbog povezanosti znanosti s tehnikom s jedne strane, te s ekonomsko-političkom sferom s druge strane. Međutim, poistovjećivanje “znanosti” s prirodnim znanostima ili “tehno-znanošću”, marginalizacija društvenih i humanističkih znanosti, kao i “tamne strane” znanosti s obzirom na njezinu primjenu u društvenom kontekstu – nukaju nas na promišljanje samog pojma znanosti te uloge i zadaće znanosti danas. Imajući u vidu da znanost utječe na život na svim razinama, od individualne do globalne, te da se na ovaj ili onaj način tiče svakoga i svega – znanstvena djelatnost treba biti otvorena prema javnosti, a rezultati znanstvenoga rada dostupni što širem krugu ljudi, pri čemu se, dakako, postavlja pitanje načina na koji će značenje i značaj znanosti biti posredovani. Mnogi znanstvenici i medijski radnici posvećeni su upravo tome – popularizaciji znanosti, odnosno promociji znanosti, znanstvene pismenosti i znanstvene kulture. Pitanja znanosti i popularizacije znanosti od velike su važnosti i za bioetiku kao interdisciplinarno i pluriperspektivno područje rasprave o ključnim pitanjima današnjice. Stoga će se na prvoj tribini u ciklusu “Bioetički utorak” nastojati odgovoriti na pitanja: Što je to popularizacija znanosti? Je li ona potrebna i koliko je važna? Tko bi i na koji način znanost trebao popularizirati? Koju i kakvu znanost treba popularizirati? Mogu li znanstvenici iz različitih znanstvenih područja i disciplina nadići međusobne razlike i ujediniti se u promicanju kritičkog mišljenja i znanstvenog nazora pod vidom društvene odgovornosti znanosti?

Tribina je otvorena svima koji su zainteresirani!

VODITELJI TRIBINE:
Josip Cmrečnjak i Marko Kos

(RJ)

934 total views, 1 views today

Facebook Twitter Email Reddit Stumbleupon Tumblr

One thought on “Poziv na tribinu – Popularizacija znanosti: Znanstvenici svih disciplina, ujedinite se!

1. لمنع انتشار النمل الأبيض في منزلك ، نوصيك باتباع هذه التعليمات والإرشادات. وهذا يعني سد الشقوق في الخرسانة التي يستخدمها النمل لتحضير أعشاشه ، وإذا كان منزلك خطيرًا ، استخدم الرمل والتربة المناسبة لاختراق الجدران والأسقف. قيد الإنشاء والتصميم. قم بإزالة السجلات والسجلات من فناء منزلك أو فناء منزلك. منع النمل الأبيض من استغلاله لغزو التربة والأخشاب. يعالج تسربات مياه الصرف الصحي والمياه التي ترطب الجدران والأسقف وتسمح بانتشار النمل الأبيض. تهوية منطقة التخزين وشقوق الترسيب جيدة. إبقائه جافًا ومتسخًا يجعل من السهل انتشار النمل الأبيض. عند بناء سياج حديقة أو جدار احتياطي حول منزلك ، استخدم عدة أنواع من الخشب ضد النمل الأبيض الذي لا يمكن اختراقه. افحص منزلك وافحصه بانتظام واتخذ إجراءات وقائية فورية. إذا توقعنا وجود النمل في الدفيئة ، فسنخفف من تفاقم المشكلة ونتعامل معها على الفور ، وإذا كان هناك شك في وجود النمل في الدفيئة ، فسنطلب عمليات تفتيش منتظمة من خبراء مكافحة الآفات.

Comments are closed.