Riječki interdisciplinarni Kongres društvenih i humanističkih znanosti

Od 23. do 26. listopada na Filozofskom fakultetu u Rijeci održat će se prvi Riječki interdisciplinarni Kongres društvenih i humanističkih znanosti. Tema kongresa je SEKSUALNOST – edukacija, komunikacija, pravo i politika, etika i religija, umjetnost.

Kongres i izlaganja studenata podijeljeni su na nekoliko programskih sekcija:

1. Edukacija će obrađivati socijalizaciju spolnih uloga, razvojne i transkulturološke prikaze, rodne uloge u adolescenciji te pravilan pristup edukaciji o pitanjima seksualnosti – koliko su mladi educirani o tim temama i koje su prevladavajuće miskoncepcije? Koji su i koji bi trebali biti glavni izvori informacija o seksualnosti? Također će se navesti primjeri pozitivne prakse u edukaciji o seksualnosti.

2. Komunikacija će se baviti spolnim razlikama u komunikaciji za vrijeme zavođenja (funkcijom i evolucijom), seksualnim orijentacijama, komunikacijom, intimnošću i ljubavi te ulogom seksualnosti u popularnom društvu u vidu popularne kulture, umjetnosti i vizualne komunikacije. Kako komunicirati o seksu(alnosti) i koji su stereotipi o seksualnosti u trećoj životnoj dobi neka su od pitanja na koje će se pokušati naći odgovor.

3. Pravo i politika će se pozabaviti pitanjem seksualnosti i nasilja; silovanjem, incestom, seksualnim uznemiravanjem i prostitucijom. Obradit će i teme kaznenih djela protiv spolne slobode i spolnog ćudoređa, prava na privatnost, Zakona o ravnopravnosti spolova i Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji. Također će obraditi promjene u shvaćanjima seksualnosti, borbe za prava LGBT-zajednice kroz povijest te institucije koje brinu o zaštiti prava na spolne slobode.

4. Etika i religija obrađivat će stavove i vrijednosti religijskih zajednica, utjecaj religije na kreiranje društvenih stavova i politikâ u pogledu seksualnosti te stajališta o seksualnosti u različitim vjerskim zajednicama. Također će se suočiti s etičkim dilemama: pobačajem, reproduktivnom tehnologijom, surogat-majčinstvom i socioseksualnošću​.

5. Programska sekcija o umjetnosti dat će prikaz seksualnosti u književnosti, vizualnim umjetnostima ili filmu i drugim medijima. Ponudit će usporedbu kroz stilska razdoblja, kulturološku pripadnost autora, analizu, vrednovanje i položaj različitih izražajnih okvira seksualnosti kroz različite teorijske i kritičke konstrukte u domeni povijesti umjetnosti, povijesti filma, književnosti i umjetnosti danas.

Kongres je ostvaren suradnjom Studentskog zbora Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Udruge studenata filozofije „FURIJA“, Udruge studenata kroatistike „Idiom“, Udruge studenata povijesti „Malleus“, Udruge studenata povijesti umjetnosti „SPUM“ i Udruge studenata psihologije „Psirius“.

„Poziv na sudjelovanje otvoren je svim zainteresiranim studentima preddiplomskih, diplomskih i postdiplomskih studija te nedavno diplomiranim studentima humanističkih i društvenih znanosti; povijesti, povijesti umjetnosti, filozofije, teologije, psihologije, pedagogije, sociologije, antropologije, kulturalnih studija, književnosti, lingvistike, prava, ekonomije te ostalih humanističkih i srodnih društvenih znanosti svih sveučilišta u regiji – Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Kosovu, Makedoniji i drugima koji mogu sudjelovati u kongresu bez jezičnih barijera.“ (szffri.wix.com)

Prijave za sudjelovanje na kongresu (za izlaganje ili slušanje) traju do 15. rujna 2013. godine. Potrebno je popuniti obrazac koji možete pronaći ovdje.

Više o kongresu možete pročitati ovdje.

(KŠ)

Izvor: szffri.wix.com