Vizualni studiji danas: moć slika

U Zagrebu se od 7. do 10. studenoga 2013. održava četverodnevni program Vizualni studiji danas: moć slika. On obuhvaća međunarodnu znanstvenu konferenciju Vizualni studiji kao akademska disciplina koja će se održati na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, te seriju javnih predavanja, okruglih stolova i performansa pod nazivom Subversive Art & Theory koja će se održavati u u ZKM-u i kinu Europa.

Osim vrhunskih inozemnih i domaćih sudionika, poput W. J. T. Mitchella, Marquarda Smitha, Almira Ousmanova, Miška Šuvakovića, Jerka Denegrija, Žarka Paića i drugih, na rasporedu su i intrigantan ceremonijalni performans u javnome prostoru umjetnice Tajči Čekade, performans Siniše Labrovića te serija performansa na filmu Dalibora Martinisa.

Na konferenciji Vizualni studiji kao akademska disciplina 7. i 8. studenoga sudjelovat će preko 40 vrhunskih inozemnih i domaćih teoretičara. Pozvani su predavači na konferenciji: Marquard Smith sa Sveučilišta Westminster u Londonu, Michele Cometa sa Sveučilišta u Palermu te jedan od najpoznatijih svjetskih teoretičara vizualne kulture i teorije medija, W. J. T. Mitchell, koji će održati izlaganje Gledanje ludila: neprisebnost, mediji i vizualna kultura.

Konferencija je organizirana u sklopu aktivnosti radne grupe Visual Culture in Europe i četvrti je događaj te vrste, slijedeći prethodne održane u Londonu (2010), Barceloni (2011) i Trondheimu (2012).

Program Subversive Art & Theory održavat će se 9. i 10. studenoga u ZKM-u i kinu Europa. Riječ je o platformi i nadogradnji Subversive festivala. Obuhvaća bogat program koji će, osim javnih predavanja i tribina, predstaviti dvije knjige: Umjetnik radi. Srodnost umjetnosti i kapitalizma autorice Bojane Kunst i Kronotop hrvatskog performansa: od Travelera do danas autorice Suzane Marjanić.

Program Vizualni studiji danas: moć slika nastoji povezati vrhunske stručnjake, teoretičare, studente, umjetnike i širu javnost kroz sljedeća pitanja ključna za suvremenu teoriju i umjetničku praksu:

– Teorijski i disciplinarni status vizualnih studija – dva desetljeća nakon slikovnog obrata

– Vizualni studiji kao „radikalne“ inačice povijesti umjetnosti ili kritički otklon

– Epistemološki aspekti vizualnih studija u sveučilišnom nastavnom programu

– Teorijska interakcija umjetnosti, filma, dizajna, mode i performansa

– „Nedisciplinarnost“ kao pristup multimedijskoj slici svijeta

– Studiji mode danas: od teorije mode do dizajna tijela

– Performans na razmeđu: od umjetničke prakse do politički angažiranog djelovanja

Program Vizualni studiji danas: moć slika u organizaciji je Centra za vizualne studije, Časopisa za teoriju, kulturu i vizualne umjetnosti – TVRĐA, Hrvatskog društva pisaca, Tekstilno-tehnološkog fakulteta te Udruge „Bijeli val“.

Programska knjižica dostupna je ovdje.

Program Vizualni studiji danas: moć slika otvoren je za javnost, a ulaz je besplatan.

Dodatne informacije: Marija Borovičkić; marija@subversivefestival.com; +385 (0)98 9242 799

Izvor: 6. Subversive Festival

(RJ)