Poziv na predavanje – prof. dr. sc. Ning WANG

Prof. dr. sc. Ning WANG
Predavanja (na engleskome jeziku) na Filozofskome fakultetu u Zagrebu
DVORANA 1
Utorak 5. ožujka u 11:00 h, Dvorana D1 Contemporary Chinese Fiction in the Context of World Literature Četvrtak 7. ožujka u 11:00 h, Dvorana D1 Comparative Literature in China: Historical Retrospection and Contemporary Orientations
Prof. dr. sc. WANG Ning: uvaženi sveučilišni profesor društvenih i humanističkih znanosti Shanghai Jiao Tong University, Šangaj i Tsinghua University u Kini (najbolje sveučilište u Kini, a 45. rangirano na ARWU “Šangajska lista”). Profesor je član Academia Europaea. Među njegovim brojnim knjigama i člancima na kineskom, autor je dvije knjige na engleskom jeziku Globalization and Cultural Translation (2004), i Translated Modernities: Literary and Cultural Perspectives on Globalization and China (2010). Također je opsežno objavljivao na engleskome jeziku u brojnim međunarodnim prestižnim časopisima kao što su European Review, New Literary History, Critical Inquiry, boundary 2, Modern Language Quarterly, Modern Fiction Studies, ARIEL, ISLE, Comparative Literature Studies, Neohelicon, Narrative, Semiotica, Journal of Chinese Philosophy, Journal of Contemporary China, Telos, Perspectives: Studies in Translatology, itd.
Sažeci predavanja
Contemporary Chinese Fiction in the Context of World Literature: Moderna kineska fikcija formirala je svoju jedinstvenu tradiciju uglavnom pod zapadnim utjecajem ili inspirirana svjetskim književnim majstorima. U tom smislu može se reći da je kineska književnost dio svjetske književnosti. Nažalost, zbog nedostatka izvrsnih prijevoda, kritičkih rasprava i promidžbe, suvremena kineska fikcija nije toliko poznata izvan Kine. Zapravo se u suvremenom razdoblju pojavilo nekoliko izvrsnih kineskih književnika. Osim Mo Yan dobitnika Nobelove nagrade, Jia Pingwe, Yan Liankea, Liu Zhenyuna, Yu Hua i Ge Fei najbolji su od suvremeni autori. Njihova izvrsna djela treba promatrati kao dio svjetske književnosti, koju ne smiju zanemariti ni komparatisti niti oni koji se bave proučavanjem svjetske književnosti. Čak i kad se suočimo s izazovom visoke tehnologije i interneta, fikcija još uvijek postoji i cijenjena je od nekolicine čitatelja i znanstvenika.
Comparative Literature in China: Historical Retrospection and Contemporary Orientations: Iako je za mnogo ljudi, komparativna književnost u Kini koja je rasla kao disciplina, započela 1980-ih godina, zapravo, već je postojala više od stotinu godina. Važni mislioci, pisci i znanstvenici kao što su Lu Xun i Wang Guowei smatrani su začetnicima komparativne književnosti u Kini. Zbog povijesnih i političkih čimbenika, komparativna književnost u Kini nije formirana kao samostalnu disciplinu sve do Kulturne revolucije. U metodologiji istraživanja, kineski komparatisti ne samo da uče od francuske škole za svoje pozitivističko istraživanje, već i od američke škole za njezino estetsko i interdisciplinarno istraživanje različitih književnosti. Osim toga, kineski komparatisti od samog početka posvećuju posebnu pozornost interdisciplinarnim i kinesko-zapadnim komparativnim studijama književnosti.