Besplatan on line-kolegij Filozofija znanosti

Dragi članovi!

bura znanja logoObavještavamo vas da je portal buraznanja.uniri.hr pokrenuo niz besplatnih online-kolegija među kojima je i kolegij Filozofija znanosti koji vodi dr. sc. Predrag Šustar. Šustar je nakon studija molekularne biologije u Zagrebu upisao studij filozofije u Pisi, a potom se prebacio na istoimeni studij na Sveučilištu u Padovi gdje je stekao doktorat iz filozofije u području povijesti i filozofije znanosti. Godine 2003. zaposlio se na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, ali i nastavio održavati gostujuća predavanja na Sveučilištu u Padovi. Specijalizant je područja filozofije i biomedicinskih znanosti.

Sam online-kolegij proučava odnos utjecaja znanosti na individualne odluke pojedinca i društvene zajednice u cjelini te njenog funkcioniranja. Posebna će se pažnja posvećivati područjima molekularne biologije i biomedicinskih znanosti, ali i donošenjem odluka unutar medicinske prakse. Osim time, kolegij će se „pozabaviti“ i sljedećim pitanjima:

• Koje karakteristike razlikuju znanost od pseudoznanosti (primjerice evolucijsku biologiju od kreacionizma)?
  • Postoje  li sličnosti u ponašanju znanstvenika i kockara?
  • Koliko je znanost pod utjecajem politike?
  • Koje vrline odlikuju uspješnu znanstvenu teoriju?
  • Na koji način zaključujemo u znanstvenoj praksi?
  • Na koji način funkcionira provjera znanstvenih hipoteza i teorija?
  • Može li se znanstvenoj praksi potkrasti poneki paradoks?
  • Može li znanost objasniti baš sve?
  • Zašto je dobro vjerovati da postoje kvarkovi?

Kolegiju možete pristupiti na ovom linku, a prethodno je potrebno registrirati svoje korisničko ime. Osim Filozofije znanosti, portal nudi još dva kolegija: Uvod u psihologiju i Neurofiziologiju.

Izvor: http://buraznanja.uniri.hr/courses/

(KŠ)