Međunarodni simpozij “Mind and Culture”

Međunarodni simpozij “Mind and Culture” održati će se od 5. do 6. prosinca 2014. u Zagrebu na Institutu za filozofiju na adresi Ulica grada Vukovara 54.

Philosophy of mind danas je jedna od najzastupljenijih filozofijskih disciplina koja je aktualizirala klasične teme kao što su odnos svijesti, mentalnih svojstva i mentalnih funkcija prema tijelu i tjelesnim stanjima. Svrha simpozija “Mind and Culture” je razmotriti pojam “mind” u širome kontekstu: u kontekstu kulturnoga stvaralaštva i životnih formi socijalizacije, odnosno svijeta kao “Lebenswelt”. Temeljno obilježje ljudskoga duha (mind) sadržano je u tome da osim što objašnjava fenomene također stvara umjetnička djela, kreira svijet kulture i njegove institucije, kritički ih vrednuje. U tom kontekstu svakako je važno pitanje “metodskog kulturalizma” uvjetovanoga već postojećom jezičnom praksom i djelovanjem, odnosno “životnim formama” (Wittgenstein).

Značajnu ulogu u promišljanju pojma “mind” ima i takozvana “druga priroda” (Hegel) kao rezultat kulturnoga stvaralaštva ljudskoga duha. Kritičko vrednovanje aktualizira klasični pojam edukacije (Bildung) koji podrazumijeva oblikovanje ljudskoga duha i identiteta u poručavanju objekta istraživanja. Institut za filozofiju koji se bavi proučavanjem filozofijske i kulturne baštine te analizom i vrednovanjem suvremenih filozofijskih tema odabrao je za temu godišnjega simpozija “Mind and Culture” upravo da bi razmotrio složenost i važnost ovih pojmova.

Molimo vas da do 21. ožujka 2014. pošaljete naslov, a do 1. rujna 2014. sažetak (oko 500 riječi) na adresu profdrjurezovko@yahoo.com

Službeni jezik simpozija je engleski.

Organizacijski odbor: Filip Grgić, Zdravko Radman, Ivana Skuhala Karasman, Jure Zovko (predsjednik)

Preneseno sa stranica Instituta za filozofiju.

NK

873 total views, 1 views today