Simpozij Hrvatskog filozofskog društva: Filozofija i tjelesnost

hrfd_logo

Simpozij Filozofija i tjelesnost u organizaciji Hrvatskog filozofskog društva održati će se u Zagrebu od 27. do 29. studenog 2014. u Velikoj dvorani Školske knjige u Masarykovoj 28.

“Tjelesnost je osnovni element ljudske egzistencije. Riječima filozofa Hansa Jonasa, tijelo je »polazište naše najobuhvatnije i najopćenitije ekstrapolacije u cjelinu zbiljnosti«. Kada definiramo što je to čovjek, odnosno što je to ljudski identitet, moramo najprije krenuti od njegova tjelesnog aspekta, jer se na taj način određuje osnova svakog identiteta, tzv. »numerički identitet«. Naravno, utvrđuje se i ono što je »dublje« od tijela, »nevidljivi« genetski identitet, kao i ono što je »šire« od tijela, tjelesno i duhovno zasnovana struktura koju nazivamo »osobnošću«, ali vidljivo fizičko tijelo, organizam, uvijek predstavlja neizbježnu i neukidivu osnovu. Stoga je čudno da je čitava povijest zapadnjačke filozofije, koja je sudjelovala u izgrađivanju zapadnjačke kulture, bila povijest marginaliziranja tjelesnosti ili apstrahiranja od tjelesnosti: od Platona, preko Descartesa i njemačkog idealizma, do suvremene egzistencijalne filozofije. Tek nedavno, u drugoj polovici 20. stoljeća, počeli su se u filozofijski »mainstream« probijati i glasovi koji su ukazali na zablude »bestjelesnog filozofiranja«. Ova rehabilitacija tjelesnosti kao filozofijski relevantnog, pa i filozofijski odsudnog problema uključuje fenomenologe poput Mauricea Merleau-Pontyja i Hermanna Schmitza, i Michela Foucaulta i poststrukturaliste, i feminističke teoretičarke poput Judith Butler i Hélène Cixous. Tome treba priključiti i one mislitelje, koji spadaju u klasike zapadnjačke filozofije, u čijim se djelima danas pronalazi čvrsto uporište za ponovno (i drugačije) promišljanje problematike tjelesnosti, od Aristotela, preko Marxa i Nietzschea, do Heideggera. Međutim, trend rehabilitiranja tjelesnosti nije svojstven samo filozofiji, nego i drugim sferama ljudskoga mišljenja, djelovanja i stvaralaštva, uključujući kako holistički usmjerene prirodne znanosti, tako i socijalno-ekonomsko-političku teoriju te umjetnost. Stoga je namjera ovog simpozija, u prvom redu, da dovede do riječi što je filozofija govorila o tjelesnosti i što ona uopće ima reći o tome, ali se također namjerava otvoriti prostor za ne-filozofijske, znanstvene i svjetonazorske stavove koji nude relevantne odgovore na pitanje o tijelu i tjelesnosti, te u interakciji s filozofijom doprinose cjelovitom sagledavanju i artikuliranju ove problematike. Time će se Hrvatsko filozofsko društvo, vjerno svojoj tradiciji, još jednom potvrditi kao medij interdisciplinarne i pluriperspektivne suradnje različitih pristupa oko važnih i aktualnih tema.”

– Prof. dr. sc. Vladimir Jelkić, predsjednik Organizacijskoga odbora simpozija Filozofija i tjelesnost.

Rok za prijavu izlaganja je 1. X. 2014. Zainteresirani trebaju poslati ispunjen obrazac za prijavu i sazetak na hrvatskom jeziku. Za sudjelovanje na skupu ne placa se kotizacija, ali organizator nije u mogucnosti pokriti troskove smjestaja i putovanja sudionika i sudionica.

Više informacija možete pronaći ovdje:

Poziv na Godisnji simpozij HFD 2014

Preneseno iz maila Hrvatskog filozofskog društva.

NK

3,239 total views, 1 views today