Međunarodni simpozij studenata filozofije “Mit, tradicija, identitet: Budućnost slobode” u Banjoj Luci

logoblSavez studenata Filozofskog fakulteta u Banjoj Luci pozivaju na prijavu na Međunarodni simpozij studenata filozofije Mit, tradicija, identitet: Budućnost slobode, koji će se održati 28. i 29. studenog 2014. u Banjoj Luci.

Prenosimo iz javnog poziva:

“Kraj 20. vijeka, u društveno-humanističkim naukama, obilježio je postmoderni diskurs o kraju velikih priča, kao i bezbrojne teorije mikro-svijeta atemporalnog subjekta. Početak 21. vijeka pokazao je da „raskrštanje“ sa tradicijom velikih priča nije uspjelo da čovječanstvu pruži temelj na kojemu bi moglo da gradi identitet vlastite budućnosti. Savremena teorija se raspala u mnoštvo mikro-identitetskih narativa, koja traže priznavanje vlastite posebnosti, ali se u kakofoniji glasova koji govore o svemu, a ne čuju ništa, izgubila ideja budućnosti.

S tim na umu, htjeli bismo na kritički način pristupiti razmatranju položaja savremene socio- humanistike u rascjepu između rastočenog mita prošlosti i nepostojećeg temelja budućnosti. Osnovna ideja simpozijuma bila bi raspravljati o budućnosti društveno-humanističkih nauka raspetih između mita i tradicije kojih se postmodernizam htio riješiti i vlastitog razdrobljenog identiteta bez čijeg se ponovnog skupljanja mišljenje budućnosti i slobode ne može utemeljiti.

Htjeli bismo da teme kojima bi se izlagači bavili budu što raznovrsnije i pokrivaju što šire polje društvenih i humanističkih nauka, od političko-ideoloških, preko ekonomskih, antropoloških, rodnih, do psiholoških i epistemoloških, itd.

Simpozijum je otvoren za izlagače iz svih polja socio-humanistike koji žele da razmatraju svoju disciplinu iz rakursa nasljeđa, opterećenosti njime ili (ne)mogućnošću bavljenja svojom disciplinom bez kritičkog sagledavanja tradicije.”

Više informacija možete naći ovdje: Poziv na simpozij

NK

1,413 total views, 1 views today