Popis u Bosni i Hercegovini davne 2013. godine

Piše: Darko Šavija iz Banje Luke

DJF_1393Sjećam se, kao da je bilo danas, kada se nakon 22 godine od prethodnog popisa odluči vlast one države konačno organizirati novi popis stanovništva. Kako je to obično bivalo u staroj Bosni i Hercegovini, i oko tako naizgled jednostavne stvari kao što je popis, dignuše se veliki problemi i buka. Govoriše kako to kod nas nije jednostavno, kako se treba izjasniti o nacionalnoj pripadnosti, vjeroispovjesti i drugim- po pravili države u kojoj smo živjeli- manje bitnim stvarima.

Ja sam tada živio već 22 godine u državi o kojoj nisam znao čak ni koliko stanovnika ima, a isto tako i o gradu Banja Luci. Ostale se pak odredbe, kao što je nacionalnost tog stanovništva, nisu mogle ni naslutiti.

Kako se početak popisa sve više približavao, buka i nervoza oko istog postajale su sve veće. Sjede ljudi po kavanama, parkovima, fakultetima, čitaonicama (da, baš tim redom) i pričaju o tome kako se izjasniti, što koje izjašnjavanje znači, i ponajviše- kako uopće »oni drugi« i mogu razmišljati da se baš tako, različito od njih, izjasne. Sjećam se, gledam to sve i mislim kako baš oni najbučniji upravo i jesu najzbunjeniji. A kako i neće biti! Država u kojoj živjesmo, njezina organizacija, povijest i sam nastanak (jedan od mnogih nastanaka- zavisi kako tko tumači) i jesu istinski primjer konfuzije.

I tako dočekasmo i početak popisa, prođe nekoliko dana pa se oglasi i zvono na mojim vratima, otvorih, kad ono nitko drugi nego moj prijatelj Robert. Rekoh: »Robi, odkud ti?« Kaže: »Evo radim, popisujem. Što da ti kažem? Nema drugog posla pa se prijavio da bar nešto zaradim.«
Kad uđe, pitam Robija je li problem što znam tko je on- priča se da se ne smije znati tko te popisuje, tj. koje je nacionalnosti, misle da tako popisivač može utjecati na ishod popisa.
»Ah« , rekoh, »doduše, nije ni problem! Možemo se mi praviti da se i ne znamo, što ima veze! Bitno je da ti nešto zaradiš u ovoj državi s ogromnim brojem nezaposlenog stanovništva. «

(Bitno je naglasiti i kako se sjećam da se za taj popis prijavio ogroman broj ljudi- i staro i mlado, i bolesno i zdravo, i pismeno i nepismeno, a što je još čudnije- i zaposleno i nezaposleno. Doduše, kako i neće, kad se sjetim kakvo je ekonomsko stanje države tada bilo, pa ni zaposleni nisu propuštali bilo kakvu priliku za dodatnom zaradom…)

Sjede Robi pa počesmo s odgovaranjem na pitanja i dođosmo do najbitnijih. Odlučih se ja nakon nekog razmišljanja pa i upisasmo odgovore. Pričasmo o pomutnji izazvanoj tim pitanjima, pričasmo i o raznim propagandama koje su se širile medijima prije početka popisa. Propagande su se koristile raznim neetičkim sredstvima kako bi uvjerile stanovništvo da se ovako ili onako izjasni. Još se sjećam najgoreg primjera- korištenja djece u par »reklama« za popis- djeca su igrala uloge odraslih koji su jasno prihvaćali jedno opredjeljenje, a žestoko odbijali drugo.

Kako već rekoh, tadašnja BiH nije bila nimalo jednostavno uređena država, a sjećam se kako sam razmišljao (tražeći odgovor na pojedina pitanja s popisa) baš o povijesti i nastanku BiH kao države kakva je tada bila- baš o tome kako je moguće da se tri naroda koja žive u istoj državi, s istom povijesti te države, žarko žele izjasniti različito od drugih baš u toj državi.

Sjećam se i jednog dobrog primjera koji je tada izazivao zbunjenost. Naime moji vršnjaci i ja u osnovnoj, pa i srednjoj školi, nismo uopće na Povijesti obrađivali period nastanka države BiH, takve u kakvoj se odvijao famozni popis 2013, jer u udžbenicima tada nije ni postojala ta lekcija ili se sastojala od svega nekoliko rečenica.

I tako smo se izjašnjavali tko smo i što smo u državi u kojoj živimo, a za koju ne znamo ni kako je nastala. Doduše, znali smo mi, ali znali smo bar tri različite priče, pa je tako sasvim jasno što se stanovništvo izjasnilo na tri različita načina.

S vremenom nam je povijest postala jasnija, došli su nam ovi novi povjesničari koji putuju kroz vrijeme pa stvarno uviđaju kako se i što dogodilo, ali evo, slušam da i dalje postoje teorije kako su i oni plaćenici Zapadne Andromede koja nas ponovo želi zadaviti.

Pišem vam ovo u 2080. godini, potaknut ovim najnovijim popisom, mnogo jednostavnijim, u kojem smo obavezni jedino izjasniti se ili kao Zemljani ili kao Vanzemaljci.
A ne znam ni koliko je to bitno sada, kao što nije bilo bitno ni jesam li se ja 2013. izjasnio kao Srbin, a moj prijatelj Robi kao Hrvat kad smo i dalje nastavili živjeti isto i u istoj državi i u istom gradu o kojima je jedino novo što smo saznali bio broj stanovnika.

Pa tako i vi, to što razmišljate da se izjasnite kao Vanzemaljci, ne znači da ćete postati stanovnici Andromede ili neke druge dalje galaksije, nego ćete i dalje ostati to što jeste- obični Zemljani kakvi ste uvijek i bili.

* Ovaj je tekst prevela i prilagodila hrvatskom standardnom jeziku Leona Širac.

Tekst na izvornom jeziku možete preuzeti ovdje:tekst na izvornom jeziku: DARKO ŠAVIJA – POPIS U BOSNI I HERCEGOVINI DAVNE 2013

1,434 total views, 1 views today

Facebook Twitter Email Reddit Stumbleupon Tumblr