Karel Kosik websekcija USFOdjel za suvremenu češku filozofiju Instituta za filozofiju Akademije znanosti Češke Republike pozivaju vas na predaju radova za konferenciju Karel Kosík and Dialectics of the Concrete koja će se održati od 4. do 6. lipnja 2014. godine.

Godine 1963. Karel Kosík objavio je knjigu Dijalektika konkretnog koja je utjecala na marksističke i nemarksističke mislioce u Čehoslovačkoj, ali i na one diljem svijeta. U tom je djelu Kosík preda se postavio velik zadatak ponovnoga razmotravanja osnovnih koncepata marksističke filozofske tradicije te njihove uporabe u analizi društvene stvarnosti. U svojoj je analizi dotakao mnoštvo problema aktualnih i danas – probleme mistifikacije „pseudokonkretnoga“, društvene uloge umjetnosti, poimanja stvarnosti kao konkretne totalnosti, poimanja ljudskoga bića kao ontoformativnog bića, sistematske poveznice između rada i vremenitosti, odnos između praxisa i rada te objasnidbene moći dijalektičke metode.

Konferencija namjerava istražiti Kosíkov plodan rad. Stoga organizatori pozivaju na predaju radova sa sljedećim temama:

1. 1.   Kosík u dijalogu s drugim misliocima poput Hegela, Marxa, Labriole, Gramscia, Lukácsa, Heideggera, Marcusea, Poppera, Gonsetha i Webera.

2. Kosíkov odgovor na druga mnijenja, posebice fenomenologiju, strukturalizam, egzistencijalizam, kritičku teoriju i pozitivizam.

3. Kosíkovo djelo u odnosu na raspon marksističkoga humanizma.

4. Dijalektika konkretnog u kontekstu cjelokupnoga Kosíkova filozofskog rada.

5. Dijalektika konkretnog i njezin utjecaj na političku teoriju, estetiku, teologiju, kulturnu antropologiju, sociologiju, pedagogiju i druga područja.

6. Recepcija i kritika Kosíkove Dijalektike konkretnog u različitim dijelovima svijeta poput Istočne i Srednje Europe, Njemačke, Italije, Rusije i Skandinavije; zemalja engleskog, francuskog, španjolskog i portugalskog govornoga područja; te Kine, Japana i drugih azijskih zemalja.

7. Radovi koji se odnose na teme vezane uz Kosíkov rad također su dobrodošli.

Konferencija će se održati na engleskom jeziku. Prijedlozi koji uključuju sažetak od 100 do 200 riječi trebaju se poslati do 31. prosinca 2013. godine na sljedeću e-mail-adresu: landa@flu.cas.cz. Prijave moraju biti u .doc ili .rtf formatu. Potvrde o prihvaćanju radova bit će poslane do 30. siječnja 2014. godine. Valja napomenuti i da će 2015. godine biti izdan zbornik konferencije.

Za sudjelovanje na konferenciji potrebno je uplatiti 100 € (60 € za studente). Organizatori će podatke o načinu plaćanja objaviti nakon primitka sažetaka.

(KŠ)

Izvor: telopress.com

1,715 total views, 1 views today

Facebook Twitter Email Reddit Stumbleupon Tumblr