Poziv na okrugli stol Rod i obrazovanje u osnovnoj školi

okrugli stolCentar za etiku, pravo i primijenjenu filozofiju (CELAP) u suradnji s Institutom za filozofiju i društvenu teoriju iz Beograda pozivaju Vas na okrugli stol Rod i obrazovanje u osnovnoj školi koji će se održati 27. rujna s početkom u 10 sati u konferencijskoj dvorani Instituta za filozofiju i društvenu teoriju u ulici Kraljice Natalije 45/I u Beogradu.

Pozvani su predstavnici obrazovnih ustanova, strukovnih udruženja te udruženja roditelja i učenika, predstavnici sindikata u obrazovanju, udruženja građana koji se bave obrazovanjem, medijima, mladima i rodom te svi drugi zainteresirani.

Cilj je okupiti predstavnike iz različitih područja koji sudjeluju u procesu kreiranja i provođenja obrazovnih politika, tj. institucija civilnog društva i obrazovnih zajednica kako bi javnosti ponudili svoja viđenja primjene politike rodne ravnopravnosti u procesu školovanja s naglaskom na osnovnoškolsko obrazovanje.

Ovim skupom CELAP nastoji otvoriti/nastaviti debatu o zastupljenosti nekih tema koje obrađuju rodnu uključenost u ranim fazama obrazovnih procesa:

1. Kakva se vrsta i oblik podrške očekuje od upravnih i organizacijskih tijela u procesu rodne senzibilizacije te prilikom uvođenja načela rodne ravnopravnosti u nastavi osnovnih škola?
  2. Na koji način sudionici u procesu obrazovanja i odgoja djece u osnovnim školama (nastavno osoblje, psiholozi i pedagozi, roditelji i staratelji) sudjeluju u prenošenju ili razgrađivanju rodnih stereotipa prilikom svoje svakodnevne interakcije s djecom?
  3. Koja je i kakva uloga osoba muškog spola u njezi i brizi o djeci od najranijeg doba? Podrazumijeva li put ka smanjenju maloljetničke delikvencije i sprečavanju razvoja obiteljskog nasilja aktivnije sudjelovanje očeva i muških rođaka u školskom i izvanškolskom radu s muškom i ženskom djecom?
  4. Na koji način djeca i mladi kao aktivni tvorci vlastitog identiteta razumijevaju utjecaj stereotipnih rodnih uloga na osobne životne izbore i životni put?

Na skupu će biti predstavljen i izvještaj Principi i praksa rodne inkluzije u osnovnom obrazovanju u Europi u kojem se razmatraju definicije roda u obrazovnim sistemima odabranih europskih država, utjecaj rodnih stereotipa na uspjeh u školi i odabir pravaca daljeg školovanja te načela po kojima su zasnovane aktivnosti koje potiču ukidanje rodne diskriminacije u školama u Europi. Također bit će izloženi primjeri aktivnosti kojim se sprečavaju različiti oblici diskriminacije.

Okrugli stol održava se u okviru projekta Upoznavanje sa rodom u Srbiji čiji je pokrovitelj Ambasada Kraljevine Norveške u Beogradu.

Skup će moderirati dr. Sanja Bojanić, a određene panele vodit će Jelena Ćeriman, Nađa Duhaček i Melita Ranđelović.

Prijave se vrše na e-mail contact@celap.edu.rs ili na broj telefona 011 2646 242. Kontakt-osoba je Gazela Pudar. Skup je otvoren za javnost.

(KŠ)

Izvor: CELAP