Poziv za prijavu na međunarodni simpozij Društvo diskriminacije

Klub studenata sociologije “Diskrepancije” uputio je poziv za prijavu na međunarodni simpozij Društvo diskriminacije koji će se održati 28., 29. i 30. studenog 2013. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

diskrepancija simpozij

Diskriminacija kao odjeljivanje, ograničavanje ili obilježavanje pojedinaca ili grupa s obzirom na određenu karakteristiku, u samoj svojoj definiciji i vrstama pokazuje širinu upotrebe pojma. Dok se nekad najizraženija vrste diskriminacije, ona rasna, danas smatra nadmašenima u većini modernih društva, etnička i vjerska diskriminacija još su uvijek vrlo često prisutne. Današnje problematiziranje diskriminacije suočeno je s nizom problema – naime, nekadašnje zakonsko odjeljivanje zamijenjeno je  suptilnim i često nevidljivim postupcima razlikovanja osoba po spolu i rodnom izražavanju, seksualnoj orijentaciji, imovinskom stanju, obrazovanju, fizičkom izgledu, zdravstvenom stanju i slično.

Upravo zbog čestog neprepoznavanja diskriminacije smatramo bitnim da se prepozna važnost njezinog cjelovitog znanstvenog proučavanja, stoga pozivamo sve koji su voljni problematizirati neki aspekt ovog problema da prijave svoje radove, te da svojim doprinosom upotpune program simpozija.

.

Opseg tema (uz mogućnost proširenja):

– Razni oblici diskriminacije – izravna, neizravna, poticanje na diskriminaciju, itd.

– Diskriminacija na temelju rase, etičke pripadnosti, spola, jezika, vjere, religijske pripadnosti, bračnog ili imovinskog statusa, invaliditeta, seksualne orijentacije, rodnog izražavanja, itd.

– Područja diskriminacije – na radnom mjestu, u obrazovanju, itd.

– Načini borbe protiv diskriminacije

– Toleriranje diskriminacije

– Pozitivna diskriminacija

Moguće je prijaviti radove koji nisu obuhvaćeni navedenim prijedlozima, a dotiču se zadanog tematskog okvira simpozija.

Prijava sudjelovanja

Sudjelovanje na simpoziju prijavljuje se ispunjavanjem obrasca za prijavu koji je priložen Pozivu. Rok za slanje prijave i sažetka (do 250 riječi) je 25. listopada 2013. Ukoliko sažetak bude prihvaćen, rok za predaju teksta spremnog za izlaganje je 10. studenog 2013. Sažeci i radovi se šalju na hrvatskom ili engleskom jeziku na adresu: simpozij.kssd@gmail.com.

Službeni jezik simpozija je hrvatski, uz mogućnost izlaganja na engleskom.

Sudjelovanje na simpoziju je besplatno. Izlagači će imati osiguran smještaj.

Obrazac za prijavu nalazi se u privitku.

Diskrepancija moli da ovaj poziv proslijedite potencijalnim izlagačima i sudionicima.
Za sve dodatne informacije možete se obratiti se na e-mail simpozij.kssd@gmail.com

.

Diskrepanciju možete kontaktirati na:

Klub studenata sociologije „Diskrepancija“

Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Ivana Lučića 3, Zagreb