Studiji filozofije na Filozofskom fakultetu u Rijeci

ffriPišu: Luana Ivošević, Luka Mikec, Viktor Ivanković i Viktor Vojnić

Odsjek za filozofiju u Rijeci vuče korijene u sastancima koji su se neformalno održavali petkom navečer još od sredine osamdesetih. Na sastancima su prisustvovali profesori od kojih su mnogi i danas aktivni na Odsjeku: Nenad Mišćević, Elvio Baccarini, Boran Berčić, Snježana Prijić-Samaržija, Nenad Smokrović i Majda Trobok. Zahvaljujući ovoj grupi filozofa pokrenuta je inicijativa osnivanja Odsjeka, koja je realizirana transformacijom Pedagoškog fakulteta u Filozofski 1998. godine.

Naš odsjek jedan je od rijetkih primarno analitički orijentiranih. Analitička filozofija koristi problemski, a ne povijesni pristup filozofskim temama i stavlja naglasak na preciznost, koherentnost i jasnoću stila. Predmnijevajuća analitička tradicija na Odsjeku ustupa mjesta i kontinentalnoj filozofiji u obliku povremenih izbornih predmeta, ukoliko se u studentskoj populaciji za dotične pokaže interes.

Studij počinje kolegijem Uvod u filozofiju, kojim se studente upoznaje s primarnim problemima analitičke filozofije koji definiraju podjele na njezina zasebna područja, te kolegijem Filozofsko istraživanje i pisanje, kojim se studente upoznaje s osnovama metodologije i pravilima pisanja filozofskog članka. Kasniji kolegiji dalje razrađuju ranije navedena područja: etika i politička filozofija, epistemologija, metafizika, logika, filozofija uma i jezika, povijest filozofije, estetika, te filozofija znanosti. Unutar ovih područja i izvan njih, na Odsjeku se kroz posljednjih nekoliko godina nudio čitav niz različitih izbornih kolegija kao dopuna temeljnim znanjima stečenim kroz obavezne kolegije, a od njih ističemo samo neke: analitički marksizam, osnovni problemi antičke etike, antički skepticizam, smrt, sloboda volje, libertarijanizam, teorije distributivne pravednosti, demokratska teorija, paradoksi, filozofija matematike, logički pozitivizam, umjetnost i moralno učenje, filozofija književnosti, etika međunarodnih odnosa, temeljni problemi metafizike, filozofija odgoja, praktična etika, filozofija psihijatrije. Odsjek za filozofiju posljednjih je godina u odnosu na ostale odsjeke nudio najveći broj svojih izbornih kolegija u takozvanom c-segmentu, omogućujući time pohađanje kolegija i studentima čija kombinacija smjerova ne uključuje filozofiju. S obzirom na omjer broja obaveznih i ponuđenih izbornih kolegija te broja studenata koji se svake godine upisuju na program odsjeka, rad na kolegijima zbog prevelike brojnosti ne pati, čime se postiže skladan odnos i kvalitetna komunikacija između profesora i studenata te povoljno okruženje za tečnu raspravu.

Filozofiju ćete u Rijeci ipak moći upisati samo u kombinaciji s još jednim od ponuđenih smjerova koji se na Fakultetu nude za dvopredmetne kombinacije: kroatistika, anglistika, germanistika, talijanistika, povijest, povijest umjetnosti, informatika, pedagogija. Odsjek na diplomskoj razini nudi dva programa usavršavanja – opći i profesorski – od kojih je u potonji uključen tzv. pedagoški modul koji zauzima polovicu ECTS bodova u ukupnom studentskom kurikulumu diplomskog studija, dok većinu preostalih bodova studenti na filozofiji, kao i na svojem drugom smjeru, ispunjavaju u svrhu usavršavanja profesorskih vještina u okviru svojeg smjera i osposobljavanja za rad u institucijama niže akademske razine.

Kroz posljednjih nekoliko godina Odsjek je organizirao niz gostovanja utjecajnih filozofa kao što su Phillip Kitcher, Chandran Kukathas, David Davies, Jerry Gaus, Akeel Bilgrami, Peter Lamarque, Jonathan Quong i dr., a mnoga predavanja s konferencija povodom njihovih gostovanja, ali i predavanja s redovitih predavanja kolegija često su snimana i dostupna besplatno na stranici http://avc.uniri.hr/.

Na Odsjeku djeluje Udruga studenata filozofije ”Furija”, čiji članovi redovito organiziraju simpozije, predavanja, reading grupe i ostale aktivnosti. Posebno smo ponosni na tradicionalni godišnji međunarodni simpozij studenata filozofije na kojem se raspravlja o suvremenim temama filozofije. Više informacija o aktivnostima udruge može se pronaći na http://usf-furija.hr/.

foto: sz.uniri.hr

3,566 total views, 1 views today