Tribina “Znanost i filozofija”

Tribina Znanost i filozofija održati će se 25. ožujka 2015. godine u 19 sati u Galeriji Kupola Gradske knjižnice, Trg Ante Starčevića 6.

Prenosimo sa stranica KGZ-a:

“Prirodne znanosti potekle su iz filozofije te s filozofijom i dalje dijele isti cilj: razumjeti svijet. Međutim, danas prirodne znanosti i filozofija postavljaju posve različita pitanja i na njih odgovaraju uglavnom na posve različite načine. Pojednostavljeno kazano, prirodne znanosti postavljaju pitanja o različitim vrstama materijalne stvarnosti i na njih odgovaraju znanstvenom metodom koja se temelji na testiranju hipoteza opažanjem, eksperimentom ili teorijskim promišljanjima. Filozofija pak postavlja mnoga druga i često obuhvatnija pitanja, a na njih odgovara bez jedinstvene metode, ali uz pomoć različitih alatki, kao što su pojmovna analiza, misaoni eksperiment, analogija, povijesna rekonstrukcija, interpretacija. Iako je znanost potekla iz filozofije, te iako je filozofija nedvojbeno utjecala na stvaranje znanstvene metode, čini se da danas prirodne znanosti i filozofija imaju malo toga zajedničkoga, a ponekad se stječe dojam i da su u sukobu. Postoji li danas interakcija prirodnih znanosti i filozofije i kakva je ta interakcija? Treba li prirodnim znanostima filozofija i filozofiji prirodne znanosti? Koja je uloga filozofije znanosti?
To su tek neka od pitanja o kojima će raspravljati sudionici tribine.

Urednik i voditelj tribine:
dr. sc. Dario Hrupec, Institut Ruđer Bošković, Zagreb – fizičar, bavi se visokoenergijskom gama-astronomijom.

Sudionici tribine:
izv. prof. dr. sc. Pavel Gregorić, Odjel za filozofiju Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu – filozof, klasičar, prevoditelj i priređivač sljedećih knjiga: Lukijan iz Samosate: Svjetonazori na dražbi (KruZak, 2002), Aristotelova “Metafizika”: Zbirka rasprava (KruZak, 2003), Helenistička filozofija: Epikurovci, stoici, skeptici (KruZak, 2005), Epiktet: Priručnik (KruZak, 2006), Teofrast: Metafizika (KruZak, 2011); autor knjige Aristotle on the Common Sense (Oxford University Press, 2007).

doc. dr. sc. Tihomir Vukelja, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu – fizičar, bavi se filozofijom i poviješću znanosti, voditelj kolegija Fizika i filozofija te Povijest fizike, autor knjiga Filozofija znanosti (Školska knjiga, 1996) i Nesjedinljivo znanje: Bohrov doprinos filozofskoj teoriji spoznaje (Kruzak, 2004).

dr. sc. Branko Guberina, Institut Ruđer Bošković, Zagreb – teorijski fizičar, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju, dugogodišnji predstojnik Zavoda za teorijsku fiziku Instituta Ruđer Bošković, voditelj znanstvenih projekata i programa, objavio sedamdeset znanstvenih radova citiranih više od 2500 puta. Bavi se fizikom elementarnih  čestica, teorijskom kozmologijom, gravitacijom i astročestičnom fizikom. Fellow i Chartered Physicist na Institute of Physics u Londonu, član hrvatske asocijacije Club of Rome.”

Više informacija možete pronaći ovdje.

1,362 total views, 1 views today

Facebook Twitter Email Reddit Stumbleupon Tumblr