Poziv za prijavu na međunarodni simpozij Filozofija i znanost

USF_marina-mijatovic3-cropUdruženje studenata filozofije (USF) poziva vas za prijavu na međunarodni simpozij Filozofija i znanost koji će se održati 15. i 16. svibnja 2014. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Filozofija i znanost nalaze se u specifičnom odnosu kojeg je teško odrediti. Usprkos tome što taj odnos seže duboko u prošlost, njihova pojedinačna uloga u suvremenom svijetu nije samorazumljiva. Dok znanost drži istaknuto mjesto, filozofija sama propituje svoju važnost uslijed sve veće tendencije njene marginalizacije. Može li dijalog između filozofije i znanosti pomoći u rasvjetljavanju njihova međusobnog odnosa i njihova osobitog mjesta u suvremenom svijetu? U tom je smislu potrebno problematizirati mjesto filozofije između znanja i interesa, znanosti i društveno-političkih okolnosti pa i etičke konzekvence u znanstveno-tehnološkom društvu. S obzirom da znanstvene metode i teorije ne nastaju u socijalnom vakuumu, bitno je i iz te perspektive baciti pogled na pretpostavljenu racionalnost i objektivnost znanosti. Problematizirajući taj odnos od samih temelja do krajnjih posljedica možemo dati bitan doprinos budućnosti filozofije, ali i same znanosti.

PREDLOŽENI OPSEG TEMA:

–          uloga filozofije u znanstveno-tehnološkom društvu

–          znanstveni i filozofski diskurs

–          filozofski temelji znanosti i znanstvene metode

–          filozofija i prirodne znanosti

–          filozofija i društveno-humanističke znanosti

–          filozofija kao posrednik između znanja i interesâ

–          pitanje racionalnosti i objektivnosti znanosti

–          znanje, filozofija i postmoderna

–          dispozitivi akademskog polja

–          razgraničenje kontinentalne i analitičke filozofije

–          etika i znanost/etika u znanosti

Moguće je prijaviti radove koji nisu obuhvaćeni navedenim prijedlozima, a dotiču se zadanog tematskog okvira simpozija. Također autor se ne mora ograničavati na striktno jednu točku u opsegu temâ.

PRIJAVA SUDJELOVANJA:

Sudjelovanje na simpoziju prijavljuje se ispunjavanjem obrasca za prijavu koji možete preuzeti ovdje. Rok za slanje prijave i sažetaka je 15. travnja 2014., a 1. svibnja 2014. za slanje radova ako sažeci budu prihvaćeni. Sažeci (od 200 do 500 riječi) i radovi (od 15 do 30 kartica) šalju se na hrvatskom ili engleskom jeziku na usf.simpozij@gmail.com.

Službeni jezik simpozija je hrvatski uz mogućnost izlaganja na engleskom. Sudjelovanje na simpoziju je besplatno, a izlagači će imati osiguran smještaj. Udruženje studenata filozofije nije u mogućnosti subvencionirati putne troškove sudionicima. Radovi sa simpozija bit će objavljeni u zborniku.

Tekst i prijavnicu na engleskom jeziku možete preuzeti s ovih poveznica:

USF application

USF symposium 2014.

2,184 total views, 1 views today

Facebook Twitter Email Reddit Stumbleupon Tumblr

2 thoughts on “Poziv za prijavu na međunarodni simpozij Filozofija i znanost

1. Poštovanje.
    Imam nekoliko pitanja u vezi međunarodnog simpozija “Filozofija i znanost”. Zanima me da li se mogu prijaviti isključivo studenti i koje je predviđeno vrijeme izlaganja određene teme?
    Zahvaljujem,
    mag.art. Damjan Kovač

1. Poštovani gosp. Kovač,

Prijave za sudjelovanje na simpoziju otvorene su za sve. Što se tiče dužine izlaganja, to će ovisiti o broju izlagača te trenutačno još nije točno definirano.

Srdačan pozdrav,
      Nikola Tomašegović