Ishodi studija

Ishodi jednopredmetnog prijediplomskog studija sociologije – sveučilišni prvostupnik (baccalaureus) sociologije (univ. bacc. soc.) moći će kompetentno:            

  1. Raspraviti o društvenim fenomenima i procesima na temelju relevantnih podataka u pisanom i usmenom obliku.
  2. Interpretirati društvene fenomene na mikro, mezo i makro razini društva i njihovu međusobnu povezanost na temelju relevantnih podataka.
  3. Objasniti osnovne značajke društvenih procesa, institucija i strukture te društvenog djelovanja.
  4. Objasniti osnovne sociološke koncepte o kulturi, identitetu i društvenim razlikama.
  5. Razlikovati osnovne metode istraživanja i izvore relevantnih podataka o društvenim fenomenima i procesima.
  6. Upotrijebiti temeljne teorijske pristupe i koncepte u objašnjenju društvenih fenomena.
  7. Sudjelovati u timskom radu i biti poduzetan, uvažavajući različite vrijednosti te djelovati društveno i građanski odgovorno motivirajući druge u postizanju zajedničkih ciljeva.
  8. Upravljati vremenom i odgovorno pristupati obavezama te učinkovito planirati aktivnosti potrebne za uspješan nastavaka studija.
  9. Protumačiti međusobni utjecaj tehnoloških i društvenih promjena.
  10. Koristiti statističke podatke u analizi društvenih fenomena i procesa.
  11. Interpretirati osnovne značajke društvenih institucija i društvene strukture hrvatskog društva.
  12. Raspraviti aktualne društvene pojave iz sociološke perspektive.
  13. Kritički interpretirati i argumentirano raspravljati o suvremenoj znanstvenoj i stručnoj literaturi iz područja vlastite struke i ostalih društveno-humanističkih znanosti.
  14. Samostalno oblikovati stručne tekstove u različitim akademskim formama u skladu s načelima akademske etike.
  15. Usmeno izložiti stručne spoznaje i rezultate znanstveno-istraživačkog rada na hrvatskom i stranom jeziku.

 

Ishodi dvopredmetnog prijediplomskog studija sociologije – sveučilišni prvostupnik (baccalaureus) sociologije (univ. bacc. soc.) moći će kompetentno:            

  1. Raspraviti o društvenim fenomenima i procesima na temelju relevantnih podataka u pisanom i usmenom obliku na hrvatskom i stranom jeziku.
  2. Objasniti osnovne značajke društvenih procesa, institucija i strukture te društvenog djelovanja općenito i u hrvatskom društvu.
  3. Objasniti osnovne sociološke teorije i koncepte o kulturi, identitetu i društvenim razlikama te ih upotrijebiti u objašnjenju društvenih fenomena i procesa.
  4. Sudjelovati u timskom radu i biti poduzetan, uvažavajući različite vrijednosti te djelovati društveno i građanski odgovorno motivirajući druge u postizanju zajedničkih ciljeva.
  5. Upravljati vremenom i odgovorno pristupati obavezama te učinkovito planirati aktivnosti potrebne za uspješan nastavaka studija.
  6. Kritički interpretirati i argumentirano raspravljati o suvremenoj znanstvenoj i stručnoj literaturi iz područja vlastite struke i ostalih društveno-humanističkih znanosti.
  7. Samostalno oblikovati stručne tekstove u različitim akademskim formama u skladu s načelima akademske etike.
  8. Interpretirati društvene fenomene na mikro, mezo i makro razini društva i njihovu međusobnu povezanost na temelju relevantnih podataka.
  9. Razlikovati osnovne metode istraživanja i izvore relevantnih podataka o društvenim fenomenima i procesima te koristiti statističke podatke u analizi društvenih fenomena i procesa.
  10. Protumačiti međusobni utjecaj tehnoloških i društvenih promjena te odnos okoliša i društvenog djelovanja.