Poziv na predavanja mađarskog slavista dr. sc. Előda Dudása

Srdačno pozivamo studente svih godina na predavanja mađarskog slavista dr. sc. Előda Dudása s Odsjeka za slavensku filologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta Loránd Eötvös u Budimpešti koja će održati u sklopu svog Erasmus+ boravka na našem fakultetu.

Predavanja će se održati 25. listopada 2021. prema sljedećem rasporedu:

15.30 Osam stoljeća mađarsko-hrvatskih jezičnih veza (dvorana A 128)

17.00 Slavenski utjecaj na mađarski jezik – posuđenice, prevedenice, toponimi (dvorana A 128)

Jezik predavanja: hrvatski.

Előd Dudás rođen je 1987. u Budimpešti. Osnovnu je školu završio u Tápiószecsőu gdje je živio od rođenja do 2014. Gimnaziju je pohađao u Budimpešti, a zatim je studirao slavistiku (smjer: slovenski jezik i književnost, hrvatski jezik i književnost) na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Loránd Eötvös u Budimpešti (2006-2011). Bio je poslijediplomski student istog fakulteta (2011-2014). Godine 2014. i 2015. radio je kao stručni knjižničar za hrvatski, slovenski i srpski jezik u Državnoj knjižnici za strane jezike (Országos Idegennyelvű Könyvtár) u Budimpešti. 2015. uspješno je obranio disertaciju na temu Hungarizmi u prekomursko slovenskom književnom jeziku (A muravidéki szlovén irodalmi nyelv magyar jövevényszavai) pod mentorstvom izv. prof. Marije Bajzek Lukač. Od 1. rujna 2015.  radi kao asistent, a od 1. rujna 2020. kao viši asistent za hrvatski jezik na Odsjeku za slavensku filologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta Loránd Eötvös u Budimpešti. Na preddiplomskom studiju predaje opisnu gramatiku hrvatskog jezika, a na diplomskom studiju leksikologiju, frazeologiju, sociolingvistiku, stilistiku, povijest hrvatskog jezika i staroslavenski. Bio je jedan od urednika velikog mađarsko-slovenskog rječnika (Magyar-szlovén nagyszótár, Budapest: Akadémiai Kiadó, 2019). U svojim se istraživanjima bavi poviješću jezika, dijalektologijom, onomastikom i kontaktologijom. Sudjelovao je na međunarodnim skupovima u Hrvatskoj (Zagreb, Čakovec, Split), Sloveniji (Ljubljana, Maribor, Murska Sobota), Crnoj Gori (Cetinje) i Slovačkoj (Trnava). Svoje radove objavljuje na mađarskom, hrvatskom, slovenskom i srpskom jeziku u zbornicima i međunarodnim slavističkim časopisima.