Inauguracija EHRI-ERIC u Varšavi
Uoči obilježavanja 80. obljetnice oslobođenja Auschwitz-Birkenaua, u Varšavi je 26. siječnja održana ceremonija inauguracije Europske infrastrukture za istraživanje Holokausta (EHRI) kao Konzorcija europske istraživačke infrastrukture (ERIC).
Na ceremoniji je sudjelovalo i izaslanstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih koje je predvodio ministar znanosti, obrazovanja i mladih prof. dr. sc. Radovan Fuchs. Ceremoniju je otvorila gđa Hanna Wróblewska, ministrica kulture i nacionalne baštine Poljske te g. Władysław Teofil Bartoszewski, državni tajnik za vanjske poslove Poljske.
Visoki predstavnici svih deset zemalja osnivačica ponovili su svoju potporu istraživanju i dokumentiranju Holokausta potpisivanjem simbolične izjave. Svečanosti otvaranja također su nazočili visoki predstavnici Europske komisije, Europskog parlamenta te dugogodišnjih podupiratelja i partnerskih institucija EHRI-projekata. EHRI-ERIC-u bila je posebna čast pozdraviti Krystynu Budnicku, počasnu građanku Varšave koja je preživjela Holokaust u Varšavskome getu. Osim službenog pokretanja EHRI-ERIC-a, svečanost je ponudila jedinstvenu priliku za razmišljanje o trajnom značaju istraživanja, dokumentiranja i obilježavanja Holokausta u suvremenim europskim društvima.
Inače, EHRI je Europska istraživačka infrastruktura za Holokaust koja promiče transnacionalna istraživanja Holokausta te djeluje od 2010. godine. Misija EHRI-ja je rješavanje izazova poput raspršenosti izvora i stručnosti diljem Europe i šire. EHRI povezuje zbirke i izvore koji su podijeljeni granicama i jezicima, promovira digitalne metode te pruža podršku istraživačima.
Republika Hrvatska iskazala je krajem 2022. godine podršku uspostavi EHRI ERIC-a te namjeru da postane njegova članica. Kako bi se pravodobno ispunile sve procedure prema Europskoj komisiji, EHRI je uspostavio prijelaznu generalnu skupštinu za odobravanje dokumenata potrebnih za uspostavu EHRI ERIC-a. U prosincu 2024. godine Europska komisija odobrila je Statut i druge temeljne akte organizacije. Sjedište EHRI ERIC-a nalazi se u Amsterdamu, a infrastruktura uključuje sljedeće zemlje osnivačice: Republiku Austriju, Republiku Hrvatsku, Češku Republiku, Saveznu Republiku Njemačku, Državu Izrael, Kraljevinu Nizozemsku, Republiku Poljsku, Slovačku Republiku, Rumunjsku i Ujedinjenu Kraljevinu Velike Britanije i Sjeverne Irske.
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu iskazao je želju da bude nacionalni koordinator EHRI ERIC-a te su ga u tome podržala tri partnera koji također sudjeluju u projektu: Hrvatski državni arhiv, Hrvatski institut za povijest i Hrvatski povijesni muzej.
Nacionalni ured EHRI ERIC-a ustrojen je pri Katedri za židovske studije i istraživanje Holokausta Sveučilišta u Zagrebu Filozofskoga fakulteta, a voditeljica je izv. prof. dr. sc. Michal Brandl.
https://mzom.gov.hr/vijesti/ministar-fuchs-na-inauguraciji-ehri-eric-a-u-varsavi/6714
EHRI projekt postaje ERIC
Europska komisija dodijelila je 20. siječnja 2025. pravni status Europskog konzorcija istraživačke infrastrukture (ERIC) Europskoj istraživačkoj infrastrukturi za Holokaust (European Holocaust Research Infrastructure – EHRI), čime je EHRI postao trideseti ERIC uspostavljen od 2011. godine. Ovo priznanje naglašava vitalnu ulogu EHRI-ja u očuvanju povijesnih izvora o Holokaustu i njegovu trajna važnost za suvremeno društvo.
Ovaj razvoj označava značajan korak naprijed u misiji EHRI-ja premošćivanja jaza između raspršenih arhivskih materijala koji se nalaze diljem Europe i šire, u javnim i privatnim arhivima. Time se nastoji prevladati fragmentacija historiografije Holokausta i poticati sveobuhvatnije razumijevanje ovog ključnog događaja u europskoj povijesti. Od 2010. EHRI radi na integraciji istraživanja i dokumentacije Holokausta kroz inicijative koje financira EU. Godine 2018. EHRI je uvršten u mapu puta Europskog strateškog foruma o istraživačkim infrastrukturama (European Strategy Forum on Research Infrastructures – ESFRI).
Hrvatska je jedna od osnivačica EHRI-ERIC-a, institucija nacionalnoga koordinatora je Sveučilište u Zagrebu, Filozofski fakultet, Katedra za židovske studije i istraživanje Holokausta, a nacionalni koordinator je izv. prof. dr. sc. Michal Brandl. Predstavnica u Općoj skupštini EHRI-ERIC-a je Dubravka Đurić Nemec, posebna savjetnica ministrice kulture i medija, dr. sc. Nine Obuljen Koržinek. Članovu Nacionalnoga ureda EHRI-HR su, uz Filozofski fakultet i Hrvatski institut za povijest, Hrvatski državni arhiv i Hrvatski povijesni muzej.
EHRI će obilježiti priznanje svog pravnog statusa u nedjelju 26. siječnja 2025. tijekom ceremonije inauguracije u Muzeju POLIN u Varšavi, Poljska. Inauguracija POLIN, Varšava
Pročitajte cijeli članak o vijestima Glavne uprave za istraživanje i inovacije Europske komisije.
European Commission
Jonathan Sacks (1948–2020), rabin i intelektualac
Jonathan Sacks (1948–2020) bio je engleski ortodoksni rabin, doktor filozofije, teolog i pisac. Služio je kao glavni rabin Ujedinjenoga Kraljevstva i Commonwealtha od 1991. do 2013. Nakon što se povukao s mjeta glavnoga rabina, vrijeme je posvetio predavanjima na svjetskim sveučilištima te različitim oblicima javne djelatnosti.
Najpoznatiji je po nekim od najboljih prijevoda Hebrejske Biblije te molitvenika, koje je preveo na moderni engleski jezik i popratio znanstvenim bilješkama i oznakama izvora. Napisao je i nekoliko knjiga koje aktualiziraju judaizam za suvremeno društvo.
Njegove posljednje godine javne djelatnosti obilježene su prepoznavanjem i upozoravanjem na najnovije mutacije antisemitizma, ovaj put u obliku tzv. anticionizma. Naime, prema r. Sacksu, suvremeni antisemitizam uvijek je moderan, čak progresivan u politički korektan. Njegove žrtve zbrajaju se unatrag. Zato se posvetio objašnjavanju i fenomena antisemitizma, a njegova zaklada napravila je nekoliko animacija posvećenih suvremenom antisemitizmu:
30. studenoga: Godišnji nacionalni dan sjećanja na židovske izbeglice iz arapskih zemalja i Irana
U Izraelu se 30. studenoga obilježava Nacionalni dan sjećanja na 850 000 židovskih izbjeglica koji su raseljeni iz arapskih zemalja i Irana u 20. stoljeću nakon uspostave države Izrael.
Najstarija židovska dijaspora, ona babilonska (današnji Irak) datira se u 6. stoljeće p.n.e. Upravo je na tom prostoru kodificiran Babilonski Talmud, tekstualni zapis generacija rabinskih rasprava o pravu, filozofiji i tumačenju Biblije, sastavljen između 3. i 8. stoljeća i strukturiran kao komentar na Mišnu s isprepletenim pričama. U Babilonu se nalazio i poglavar židovske dijaspore.
Nakon više od 2500 godina Židovi Iraka protjerani su, imovina im je oduzeta, a brojni pripadnici zajednice su ubijeni. Slično je bilo i u ostalim zemljama u kojima su Židovi često živjeli prije Arapa i nastanka islama. Danas u arapskim zemljama i Iranu Židova gotovo i nema.
29. studenoga: godišnjica Rezolucije Opće skupštine UN-a 181 o podjeli Mandatne Palestine na arapsku i židovsku državu
Na današnji dan usvojena je rezolucija Opće skupštine Ujedinjenih naroda 181 o podjeli Mandatne Palestine na arapsku i židovsku državu.
Plan o podjeli kojega je izradio Posebni odbor UN-a za Palestinu (UNSCOP) 3. rujna 1947, usvojila je Opća skupština UN-a 29. studenog 1947. kao Rezoluciju 181. Rezolucija je preporučila stvaranje neovisnih, ali ekonomski povezanih arapskih i židovskih država i ekstrateritorijalni “posebni međunarodni režim” za grad Jeruzalem i njegovu okolicu.
Predstavnici Arapa tu su rezoluciju odbacili i odlaskom Britanaca u svibnju 1948. proglašena je država Izrael koju su napale vojske Egipta, Transjordana, Sirije i Iraka. Završetkom rata 1949. Izrael se obranio, a teritorije namijenjene arapskoj državi anektirali su Transjordan i Egipat. Transjordan je, prešavši rijeku Jordan promijenio ime u Jordan, a teritorij zapadno od rijeke od tada se naziva Zapadnom obalom. Pojas Gaze okupirao je Egipat.
Puni krug, program u sklopu međunarodnoga stručnog programa 6. UPSET ART festivala umjetnosti i inkluzije osoba s invaliditetom
Pozivamo vas na prezentaciju i raspravu pod nazivom Puni krug, koji se održavaju u sklopu međunarodnoga stručnog programa 6. UPSET ART festivala umjetnosti i inkluzije osoba s invaliditetom.
Program se održava u nedjelju, 24. studenoga 2024. od 10 do 12, u Centru za kulturu Trešnjevka, Park Stara Trešnjevka 1 i sastoji se od tri izvrsna predavanja vrhunskih stručnjaka, na engleskom jeziku, nakon kojih će uslijediti diskusija s publikom na hrvatskom i engleskom jeziku.
Zaključci diskusije će biti objavljeni u brošuri o razvoju inkluzivne umjetnosti.
Stručna izlaganja i izlagači:
- Inkluzija osoba s invaliditetom u spornim vremenima: Etnografija izvedbenih umjetnosti osoba s invaliditetom: izv. prof. Gili Hammer, Odsjek za sociologiju i antropologiju
Program kulturalnih studija; Hebrejsko sveučilište u Jeruzalemu - Gramatika tijela: Uvod u kazalište znakovnog jezika Ebisu: Atay Citron, ravnatelj kazališta znakovnog jezika Ebisu i profesor (emeritus) Odsjeka za kazališne i izvedbene studije; Sveučilište u Haifi
- Bez nogu od 2002. godine; bez krila od 1969. godine: Amir Ishar (Bartura), plesač integrativnog plesa, učitelj, politički klaun i inkluzivni umjetnik
Upozorenje studentima oko korištenja Wikipedije
Poštovane kolegice i kolege,
u novije vrijeme Wikipedia je postala nevjerodostojan izvor za mnoge teme u okviru portala Judaism se do sada bilo moguće oslanjati. Taj krug tema je, nažalost, sve uži (Bliski istok i do sada je bio problematična tema) pa postavljamo ovdje nekoliko tekstova s tim u vezi:
https://www.jpost.com/opinion/article-819899#google_vignette
Godišnjica Hamasova napada na Izrael
Prije godinu dana, 7. listopada 2023. teroristi Hamasa napali su Izrael iz Pojasa Gaze iz kojeg se Izrael jednostrano povukao 2005. godine. Pripadnici Hamasa, Islamskoga džihada i palestinski civili ubili su više od 1200 muškaraca, žena i djece na najbrutalnije načine. Mnoge su žrtve silovane, a preko 250 osoba odvedene su kao taoci u Pojas Gaze. Njih još 101 nalaze se u Pojasu Gaze od kojih živi samo jedan neutvrđeni broj. Taj napad bio je najveći napad na Židove od Holokausta, a nakon njega zabilježen je nezapamćeni val antisemitizma te negiranja i iskrivljavanja Holokausta, nažalost ponajviše u akademskoj zajednici. Naša je dužnost upozoravati i boriti se protiv ovih dviju pojava.
יהי זכרם ברוך
Obavijest o početku nastave
Nastava iz kolegija Uvod u studij judaistike počinje u srijedu, 9. listopada, u 11h u učionici A 315.
Nastava iz kolegija Between the Empires: Jewish history in Croat lands until the 20th century počinje u četvrtak, 10. listopada, u 12:30 u kabinetu C-012.
***
The introductory class for the course Between the Empires: Jewish history in Croat lands until the 20th century will be on Thursday, October 10, at 12:30 in classroom C-012.