Dijalektologija srpskog jezika

Nositelj/izvođač: dr. sc. Virna Karlić, izv. prof.
ECTS-bodovi: 4
Trajanje: 1 semestar
Status: obavezni kolegij za studente srbistike; unutrašnja i vanjska izbornost
Oblik nastave: predavanja (1) i seminari (1)
Ispit: pismeni
Uvjeti: nema

Ciljevi i sadržaj kolegija: Kolegij je posvećen upoznavanju organskih jezičnih idioma srpskog jezika. Nakon uvodnih razmatranja o temeljnim pojmovima struke (dijasistem, narječje, dijalekt, mjesni govori itd.) preći će se izučavanje dijalektalne slike štokavskog narječja, njegove rasprostranjenosti, podjele; na klasifikaciju i strukturalno određenje dijalekata i govora te na definiranje njihova međusobnog odnosa. U središtu pažnje bit će izučavanje jezičnog sistema pojedinih dijalekata, naročito istočnohercegovačkog i šumadijsko-vojvođanskog dijalekatskog kompleksa. Uzimat će se u obzir i društveno relevantni činitelji koji su utjecali na lik govora i dijalekata (socijalno-historijski, urbanizacija, utjecaj sredstava masovnog komuniciranja i modernog života itd.). Uz to će studenti biti upoznati i sa seobama stanovništva, izoglosama, unutrašnjom diferencijacijom narječja te s odnosom i međusobnom zavisnošću organskih i neorganskih idioma (književnog jezika).

Korištene metode: predavanja, rasprave, čitanje i analiza izvornih dijalekatskih tekstova

Studentske obveze: Studenti su dužni redovno pohađati nastavu te pročitati propisanu stručnu literaturu. Provjera usvojenog znanja provest će se u vidu pismenog ispita esejskog tipa.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: studentska anketa