Kulturni aspekti romana Goce Smilevskog

Predmetno područje: Književni opusi i djela

Nositelj / izvođač: dr. sc. Borislav Pavlovski, red. prof.

ECTS-bodova:4

Jezik: hrvatski i makedonski

Trajanje:jedan semestar

Status:unutrašnja izbornost za studente JSL, izborni za sve studente Filozofskog faklteta

Obliknastave:1sat predavanja,1sat seminara tjedno

Uvjeti:bez uvjeta

Ispit:kolokvij i pismeni ispit

Sadržaj: Na kolegiju će se čitati romani Razgovor sa Spinozom i Sestra Sigmunda Freuda Goce Smilevskog, kao trenutno jednog od najuspješnijih i najprevođenijih suvremenih makedonskih romanopisaca. Uz analizu tekstova, poseban će naglasak biti na likovnim, filozofijskim, političkim, društvenim i uopće kulturni aspekti razdoblja u koja su smještene radnje izabranih romana.

Cilj: Upoznavanje s izborom i obradom romaneskne građe koja pripada različitim povijesnim razdobljima te s recepcijom autorovih romana u regiji i svijetu.

Ispitna literatura:

Osnovna:

Гоце Смилевски, Разговор со Спиноза. Скопје, 2002. (hrvatski prijevod: Goce Smilevski, Razgovor sa Spinozom, Zagreb, 2007.)

Гоце Смилевски, Сестрата на Зигмунд Фројд. Скопје, 2007. (hrvatski prijevod: Goce Smilevski, Sestra Sigmunda Freuda, Zagreb, 2013.

Dopunska:

Венко Андоновски, Еве роман, еве автор!, U:Гоце Смилевски, Разговор со Спиноза. Скопје: Култура, 2003

Наташа Аврамовска, Во светот на зборовите. Скопје: Дијалог, 2011.

Jасмина Мојсиева Гушева, Имагинарни татковини, Riječ: časopis za slavensku filologiju, 12, 2006. str: 157-165

Dubravka Oraić Tolić, Teorija citatnosti, Zagreb: Grafički zavod Hrvatske, 1990.

Звонко Танески, Комуникативниот статус нароманотпајажина, Блесок 31, 2003.