Osnove slovenske književnosti (2013./2014.)

Nositelj: dr. sc. Zvonko Kovač, red. prof.

Nastavnica: dr. sc. Ivana Latković, viša asistentica

ECTS-bodovi: 4 ECTS

Jezik: hrvatski

Trajanje: jedan semestar, 1. (ljetni)

Status: obavezni

Oblik nastave: 1P/ 1S

Uvjeti za upis kolegija: bez uvjeta

Cilj kolegija: Kolegij je uvodnog karaktera i ima za cilj pružanje osnovnih informacija o kanonskim autorima i djelima slovenske književnosti. Analizom reprezentativnih lirskih, dramskih i proznih tekstova, studenti će dobiti uvid u temeljna obilježja književne vrste o kojoj je riječ, kao i općenitijih značajki razdoblja u kojem je djelo nastalo.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij nudi temeljno, uvodno znanje o slovenskoj književnosti na koje će se kasnije nadograđivati tematski uži kolegiji unutar nastavnog programa.

Korištene metode: Posebna se pažnja posvećuje problemima interpretacije tekstova zbog čega će naglasak biti na samostalnim analizama studenata u obliku seminarskih interpretacija i izlaganja.

Sadržaj kolegija: Kolegij je preglednog karaktera i obuhvaća reprezentativne autore i kanonska djela od razdoblja slovenskog protestantizma do pojave književnih tekstova suvremene slovenske književnosti. Uz predavački dio o općim kulturnim značajkama pojedinih razdoblja i književno-povijesnoj dinamici poetika, kroz seminarske interpretacije ukazat će se na važnost i reprezentativnost kanonskih tekstova pojedinih razdoblja.

Literatura:

A./ Obvezatna

1. Antologija slovenske poezije (Izbor, uvod i bilješke Ciril Zlobec), Školska knjiga, Zagreb, 1993.
    2. Ivan Cesar-Jože Pogačnik, Slovenska književnost, Školska knjiga, Zagreb, 1991.
    3. Djela analizirana u seminaru.

B./ Dopunska

1. 1. Bernik, France: Cankarjeva zgodnja proza, Ljubljana, 1976.
  2. Cesar, Ivan: Poetika pripovedne proze Cirila Kosmača, Ljubljana, 1981.
  3. Glušič, Helga: Sto slovenskih pripovednikov, Ljubljana, 1996.
  4. Kocijan, Gregor: Kratka pripovedna proza od Trdine do Kersnika, Ljubljana, 1983.
  5. Kocijan, Gregor: Kratka pripovedna proza v obdobju moderne, Ljubljana, 1996.
  6. Kos, Janko: Pregled slovenskega slovstva, Ljubljana, 2002. (i druga izdanja)
  7. Paternu, Boris: Razpotja slovenske proze, Novo mesto, 1993.
  8. Petrè, Fran: Ivan Cankar: Nina, Umjetnost riječi XIV, 1970, br. 1-2
  9. Pogačnik, Jože/Zadravec, Franc: Istorija slovenačke književnosti, Beograd, 1973.
  10. Šljivarić, Aleksandar: Panorama novije slovenske proze niz dijakronijsko-tipoloških stilskih odrednica), Radovi Zavoda za slavensku filologiju, Sv. 14, str. 79-136, Zagreb, 1976.
  11. Zadravec, Franc: Slovenski roman 20. stoletja, Murska Sobota, 1997.

Način polaganja ispita: Usmeni ispit.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: Redovito izvršavanje tjednih obaveza (čitanje zadanih tekstova), pojedinačna ili grupna prezentacija teme ili teksta u samom kolegiju.