Srpska drama

Nositelj: dr. sc. Virna Karlić, doc.
Izvođač: dr. sc. Dubravka Bogutovac, poslijedokt.
ECTS bodovi: 4
Jezik: hrvatski i srpski
Trajanje: jednosemestralni
Status: obavezni kolegij za studente srbistike (VI. semestar), unutarnja i vanjska izbornost
Oblik nastave: predavanje, seminar, studentska izlaganja
Ispit: usmeni

Cilj kolegija: Temeljni interes kolegija Srpska drama je upoznavanje studenata s reprezentativnim tekstovima srpske dramske literature od početaka do kraja 20. stoljeća. Poseban naglasak stavlja se na praćenje komediografskih žanrova i tumačenje smjena poetičkih sistema: Jovan Sterija Popović, Petar II Petrović Njegoš, Borisav Stanković, Branislav Nušić, Aleksandar Obrenović, Đorđe Lebović, Ljubomir Simović, Borislav Mihajlović, Borislav Pekić, Dušan Kovačević, Biljana Srbljanović.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Na korpusu dramskih tekstova propitat će se brojne referentne teme i motivi: dramsko vrijeme i historija, individua i ideologija, intertekstualnost, pojam kulture/građanske kulture/kolektiviteta/identiteta.

Korištene metode:predavanje, seminari i studentska izlaganja

Korpus tekstova koje treba pročitati za nastavu:

1. Jovan Sterija Popović: Rodoljupci, Kir Janja
  2. Petar Petrović Njegoš: Gorski vijenac
  3. Borisav Stanković: Koštana
  4. Branislav Nušić: Gospođa ministarka
  5. Aleksandar Obrenović/Đorđe Lebović: Nebeski odred
  6. Ljubomir Simović: Hasanaginica
  7. Borislav Mihajlović: Banović Strahinja
  8. Borislav Pekić: Generali ili srodstvo po oružju
  9. Dušan Kovačević: Maratonci trče počasni krug, Balkanski špijun
  10. Biljana Srbljanović: Supermarket

Literatura:

1. Srpska drama. Jovan Skerlić et al. Priredio Raško V. Jovanović. Srpska književnost u književnoj kritici XI, Beograd, Nolit, 1966.
  2. Antologija savremene srpske drame. Slobodan Selenić. Beograd, Srpska književna zadruga, 1977.
  3. Mala istorija srpskog pozorišta: XIII- XXI vek. Petar Marjanović. Novi Sad. Pozorišni muzej Vojvodine, 2005.
  4. Značenja srpske komediografije: od Joakima Vujića do Branislava Nušića. Milenko Misailović. Novi Sad. Pozorišni muzej Vojvodine, 2008.
  5. Fiction and Drama in Eastern and Southeastern Europe: Evolution and Experiment in the Postwar Period / proceedings of the UCLA Conference; edited by Henrik Birnbaum and Thomas Eekman. Columbus: Slavica Publishers, Inc., 1980.