Jezične vježbe uz bugarskog jezika 2 (2013./2014.)

Nositelj/izvođač: dr. sc. Penka Barakova, doc., ugovorna lektorica

Naziv kolegija: Jezične vježbe iz bugarskog 2

Status kolegija: obаvezni

Oblik nastave: vježbe

Broj ECTS bodova: 4

Ciljevi kolegija: Praktično ovladavanje bugarskim jezikom na glasovnoj (fonetskoj) i pravopisnoj razini. Ovladavanje pravogovornom (ortoepskom) normom u cijelosti. Ovladavanje osnovnim (ortografskim) normama. Upoznavanje s osnovama morfološkog sustava bugarskog jezika.

Na kolegiju student stječe slijedeće jezične kompetencije: 1. Usmene: pri čitanju može razumjeti osnovne riječi i izraze u vezi s najbližom informacijom (primjerice: o sebi, o svojoj obitelji, o svojem zanimanju itd.). Može čitati, razumjeti i tumačiti kratke tematski povezane tekstove. Može postavljati i odgovarati na pitanja. Može komunicirati na standardni način. 2. Pismene: može pisati kratke i jednostavne tekstove i sustave na zadane teme.

Sadržaj kolegija: Pojam bugarskog standardnog jezika i odnos prema narječjima. Glasovni i grafički sustav (azbuka). Osnovne skupine fonema: samoglasnici (naglasno mjesto, način naglašavanja); suglasnici (izgovor sonanata, glasovne promjene). Osnovna načela pravopisne norme: veliko i malo početno slovo, sastavljeno i rastavljeno pisanje i sl. Uvod u osnovne morfološke kategorije. Obrada obaveznih leksičkih tema i stjecanje osnovnih leksičkih i konverzacijskih kompetencija.

Studentske obaveze: Redovito pohađanje nastave; domaće zadaće; aktivno sudjelovanje na nastavi.

Ispit: Tjedni i dvotjedni pismeni zadaci, a na kraju semestra pismeni i usmeni ispit.

Obavezna:

1. Учете български език. 1 ниво. Софийски университет „Св. Климент Охридски”. департамент за езиково обучение-ИЧС. Издателство „Иван Богоров”.София, 2004. Автори: С. Петрова, П. Цанова, Е. Куртева, Кр. Томова, Ив. Илиев. + Учете български език.
  2. Учете български език. 1 ниво. CD
  3. Светла Стоичкова. Открийте България. Български език за чужденци. София, 2003.
  4. Елена Хаджиева и др. Български език като чужд. Тестове. София, 2009.
  5. Елена Хаджиева и др. А Б В Г… Тестови задачи. София, 2012.

Izborna:

1. Тодор Бояджиев, Иван Куцаров, Йордан Пенчев, Съвременен български език. Фонетика. Лексикология. Словообразуване. Морфология. Синтаксис., София, 1999
  2. Стоян Буров, Пенка Пехливанова, Тълковен речник на българския език, Велико Търново, 2001
  3. Пенка Радева, Правописно-правоговорен речник на българския език, Велико Търново, 2001
  4. Стоян Буров, Пенка Пехливанова, Малък речник на чуждите думи в българския език, Велико Търново, 2002
  5. Върбан Вътов, Синонимен речник на българския език, Велико Търново, 2001
  6. Върбан Вътов, Малък фразеологичен речник на българския език, Велико Търново, 2002
  7. Иван Харалампиев, Малък етимологичен речник на българския език, Велико Търново, 1999
  8. Пенка Радева, Ния Радева, Малък речник на остарели и редки думи в българския език, Велико Търново, 1999
  9. Стефка Василева, Речник на близкозвучащите думи (паронимите) в българския език, София, 1988
  10. Емилия Пернишка, Диана Благоева, Сия Колковска, Речник на новите думи и значения в българския език, София, 2002