Jezične vježbe iz bugarskog jezika 6

Nositelj/izvođač: dr. sc. Evelina Grozdanova, ugovorna lektorica

Statuskolegija: obаvezni za studente šestog semestra bugarskog jezika i književnosti

Trajanje: 6. semestar (ljetni)

Obliknastave: vježbe

BrojECTSbodova: 4

Ciljevi kolegija: Dalje upoznavanje studenata s osnovama morfološkog sustava bugarskog jezika i proširenje njihovih leksičnih znanja. Na kolegiju student stječe slijedeće jezične kompetencije: 1. Usmene: pri čitanju može razumjeti i tumačiti uz pomoć profesora ili rječnika tekst u vezi sa svakodnevnim životom i nekim temama iz društvenog i gospodarskog života. Može komunicirati o već naučenoj temi. 2. Pismene: može pisati tekstove i eseje na zadate teme.

Sadržaj kolegija: Obnavljanje naučenih i dalje savladavanje morfoloških i sintaksičkih kategorija bugarskog jezika. Obrada obaveznih leksičkih tema i proširivanje leksičkih i konverzacijskih kompetencija. Leksik je takav da je njime obuhvaćen cjelokupni život: društveni, politički, kulturni, vjerski, obrazovni, sportski, turistički, znanstveni itd. Svaka tematska jedinica sastoji se od jednog teksta i vježbi koje prate gramatički materijal sadržan u tekstu (gramatičko – komunikacijske vježe). Usvajanje osnovnih vještina stručnog prevođenja.

Studentske obveze: Redovito pohađanje nastave; domaće zadaće; aktivno sudjelovanje na nastavi.

Ispit: Tjedni i dvotjedni pismeni zadaci, a na kraju semestra pismeni i usmeni ispit.

Obavezna:

1. Стоян Буров, Български език за чужденци, I част, Велико Търново, 2000

2. Юлия Антонова, Елга Кирякова, Говорите ли български?, София, 1991.

3. Лидия Савова, Кратка българска граматика за чуждестранни студенти, София, 1984.

4. Елена Хаджиева и др. Разбирам и говоря. Български език като чужд. София, 2012.

5. Елена Хаджиева и др. Български език като чужд – за студенти филолози. София, 2008.

Izborna:

Маргарита Цветанова, Конка Кунчева, Тренировъчни упражнения и диктовки, Велико Търново, 2001

Тодор Бояджиев, Иван Куцаров, Йордан Пенчев, Съвременен български език. Фонетика. Лексикология. Словообразуване. Морфология. Синтаксис., София, 1999

Стоян Буров, Пенка Пехливанова, Тълковен речник на българския език, Велико Търново, 2001

Пенка Радева, Правописно-правоговорен речник на българския език, Велико Търново, 2001

Стоян Буров, Пенка Пехливанова, Малък речник на чуждите думи в българския език, Велико Търново, 2002

Върбан Вътов, Синонимен речник на българския език, Велико Търново, 2001

Върбан Вътов, Малък фразеологичен речник на българския език, Велико Търново, 2002

Иван Харалампиев, Малък етимологичен речник на българския език, Велико Търново, 1999

Пенка Радева, Ния Радева, Малък речник на остарели и редки думи в българския език, Велико Търново, 1999

Стефка Василева, Речник на близкозвучащите думи (паронимите) в българския език, София, 1988

Емилия Пернишка, Диана Благоева, Сия Колковска, Речник на новите думи и значения в българския език, София, 2002