Bugarska književnost 19. stoljeća

Nositeljica: dr. sc. Marijana Bijelić, doc.

ECTS-bodovi: 4

Jezik: hrvatski

Trajanje: jedan semestar, 1.zimski

Broj sati: 15p, 15s

Status: obavezan kolegij studentima druge godine bugaristike i izborni kolegij svim ostalim studentima

Oblik nastave: predavanje i seminar

Uvjeti za upis kolegija: Nema

Način provjere znanja: Usmeni ispit, seminarski rad

Cilj kolegija (očekivane kompetencije): Upoznavanje osobitosti bugarske književnopovijesne situacije u razdoblju bugarskog narodnog preporoda. Upoznavanje i razumijevanje reprezentativnih ostvarenja. Razvijanje opće sposobnosti književnokritičkog i stručnog čitanja književnog teksta.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Razvijanje književnopovijesne kompetencije studenata, usvajanje znanja o mogućnostima kontekstuiranja književnog teksta, kao i načina odnošenja teksta s konstruiranim kontekstom.

Okvirni sadržajStudenti se upoznaju s problemima bugarske književnosti 19. stoljeća u njihovom kulturnomdruštvenopolitičkom i književnopovijesnom kontekstu. Problemi bugarske književne povijesti se razmatraju i u interkulturnom kontekstu, osobito s obzirom na druge južnoslavenske književnosti. Nastava se temelji na interpretaciji reprezentativnih djela i problemskom pristupu.

Obavezna literatura:

1. Svetlozar Igov: Istorija nove bugarske književnosti, Beograd, 2004. (str. 45-188)
  2. Povijest svjetske književnosti, knjiga 7 (Petar Kepeski: Bugarska književnost), uredio Aleksandar Flaker, Zagreb, 1975.
  3. Solar, Milivoj: Povijest svjetske književnosti, Golden marketig, Zagreb 2003.(str.124-221)
  4. Bugarska književnost : hrestomatija / priredili Mihajlo Pantić, Darina Dončeva. Filološki fakultet, Bratstvo, Beograd, Niš 2007.

Dopunska literatura:

1. Beker, Miroslav, Suvremene književne teorije, MH, Zagreb, 1999.
  2. Biti, Vladimir, Suvremena teorija pripovijedanja, Globus, Zagreb, 1992.
  3. Culler, Jonathan: Književna teorija, Vrlo kratak uvod, AGM, Zagreb, 1997.
  4. Eagleton, Terry: Književna teorija, Zagreb, Biblioteka L / izdanja Zavoda za znanost o književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu1987.
  5. Staiger, Emil, Temeljni pojmovi poetike, Ceres, Zagreb, 1996.
  6. Solar, Milivoj: Rječnik književnog nazivlja, Zagreb, 2006.
  7. Todorova, Marija: Imaginarni Balkan, Biblioteka XX vek : Čigoja štampa, 1998.