Sjećanje i pripovijedanje: Selimović, Karahasan, Horozović

Naziv predmeta: Književni opusi i djela

Nazivkolegija:Sjećanje i pripovijedanje: Selimović, Karahasan, Horozović

Nositelj: dr. sc. Zvonko Kovač, red. prof.

Izvoditelj: dr. sc. Ivan Majić, viši asist.

ECTS bodovi: 4

Jezik: hrvatski

Trajanje: jedan semestar

Status (obavezni/izborni): a) obavezni za diplomski studij bosanskoga jezika i književnosti; b) izborni za studente južne slavistike, kroatistike i drugih studijskih grupa

Oblicinastaves brojem sati semestralno: 1P 1S

Uvjeti za upis kolegija:nema uvjeta

Način provjere znanja: seminarski rad, usmeni ispit

Okvirni sadržaj predmeta: Polazeći od psihoanalitičkih teorijskih pretpostavki odnosa sjećanja, pamćenja, memorije i pripovijedanja, kolegij će ponuditi čitanja triju žanrovski i stilski različitih autora. Djela Meše Selimovića, Dževada Karahasana i Irfana Horozovića, unatoč raznorodnosti omogućavaju fokusiranje na zajedničku preokupaciju odnosa pripovjednog subjekta prema prošlom (nerijetko traumatičnom) iskustvu o čijem statusu ovisi uspostava unutartekstovne fabularne konstrukcije priče, kao i etičko-političkih posljedica samog čina pripovijedanja koji iz takva pripovijedanja slijede.

Cilj kolegija (očekivane kompetencije): Cilj je kolegija razviti sposobnost književno-kritičkoga i stručnoga čitanja i raspravljanja te osposobiti studente za pisanje seminarskih radova iz književnosti koristeći se različitim teorijsko-kritičkim čitateljskim praksama (ponajviše iz psihoanalitičke teorije i teorije traume).

Obvezna literatura:

(Korpus tekstova:)

1. Horozović, Irfan, Talhe ili šedrvanski vrt, Šahinpašić, Sarajevo, 2007.

2. Horozović, Irfan, Imotski kadija, ITD Sedam, Sarajevo, 2002.

3. Horozović, Irfan, William Shakespeare u Daar es Salamu, Mozaik knjiga, Zagreb, 2002.

4. Karahasan, Dževad, Šahrijarov prsten, Bosanska knjiga, Sarajevo, 1994.

5. Karahasan, Dževad, Sara i Serafina, Durieux, Zagreb, 1999.

6. Karahasan, Dževad, Dnevnik selidbe, Durieux, Zagreb, 1993.

7. Selimović, Meša, Derviš i smrt, Svjetlost, Sarajevo, 1966.

8. Selimović, Meša, Tvrđava, Svjetlost, Sarajevo, 1970.

9. Selimović, Meša, Sjećanja, memoarska proza, BIGZ, Beograd, 1983.

Dopunska literatura:

1. Beganović, Davor, Poetika melankolije, Rabic, Sarajevo, 2009.

2. Jakiša, Miranda, Bosnientexte Ivo Andrić, Meša Selimović, Dževad Karahasan, Frankfurt am Main, 2008.

3. Kazaz, Enver, Bošnjački roman 20. vijeka, Naklada Zoro, Sarajevo-Zagreb, 2004.

4. Kodrić, Sanjin, Književna prošlost i poetika kulture, Slavistički komitet, Sarajevo, 2010.

5. Petrović, Miodrag, Roman Meše Selimovića, Gradina, 1981.

6. Prohić, Kasim, Činiti i biti, roman Meše Selimovića, Svjetlost, Sarajevo, 1972.

7. Rizvić, Muhsin, Pregled književnosti naroda Bosne i Hercegovine, Veselin Masleša, Sarajevo, 1985.

8. Zbornik radova o Meši Selimoviću, ANUBiH, Sarajevo, 1990.