Poredbene analize 2014./2015.

Naziv kolegija: Poredbene analize

Nositelj kolegija: dr. sc. Zvonko Kovač, red. prof.

Izvoditelj kolegija: dr. sc. Ivan Majić, znanstveni novak – viši asistent

ECTS-bodovi: 4

Jezik: hrvatski

Trajanje: 1 semestar (zimski)

Status: Obavezan za studente VI. semestra južne slavistike, a izborni za studente kroatistike i svih slavističkih studija te za studente komparativne književnosti i srodnih studija.

Oblik nastave: 2 sata seminara tjedno

Uvjeti za upis kolegija: Položeni obavezni kolegiji iz književnosti I. – V. semestra matičnoga studija (iz osnovne kombinacije – za studente južne slavistike)

Ispit: referat, izrada seminarskog rada

Sadržaj: Kolegij je zajednički svim usmjerenjima na trećoj godini preddiplomskog studija južne slavistike te se u njemu koristi interpretativno-poredbena metoda analiziranja suvremenih tekstova zastupljenih u interkulturnom postjugoslavenskom časopisu „Sarajevske sveske“. Književno-kulturnim temama pristupa se u odabiru različitih temata navedenog časopisa. Teme poput suvremenog pjesništva, proze, drame, filma ili pak one aktualne teme kao što su tranzicija, interkulturni aspekt studiranja slavistike ili odnosa ratnog pisma prema traumi povijesnog iskustva obrađuju se u seminarskoj nastavi gdje je svaka tema zastupljena jednim (dvo)brojem časopisa. U tom smislu, teme seminarskih radova bit će usmjerene prema odabranom korpusu tekstova navedenih brojeva časopisa „Sarajevske sveske“.

Ciljevi kolegija: Cilj kolegija su vježbe u poredbenim interpretativnim analizama (od komparatistike tekstova do međuknjiževnih tumačenja), kao i književno-kritički rad na aktualnim temama suvremenog južnoslavenskog prostora.

Uloga kolegija u studiju: Razvijanje poredbeno-interkulturne kompetencije u prepoznavanju i tumačenju tekstova srodnog oblikovnog ili tematskog potencijala, odnosno slične književnopovijesne funkcije.

Korištene metode: Seminarski tip poredbene analize i interkulturne interpretacije (uvodna predavanja, referati i seminarske diskusije).

Studentske obaveze: Obvezatna nazočnost, referat ili koreferat, zapažena aktivnost u seminaru.