Makedonski postmodernistički roman

Nastavnik: dr. sc. Borislav Pavlovski, red. prof.
ECTS bodovi: 4
Jezik: hrvatski / makedonski
Trajanje: jedan semestar, zimski
Status: izborni u diplomskom studiju
Oblik nastave: predavanje (1), seminar (1)
Cilj kolegija: Analiza postmodernističkoga načina pisanja u makedonskoj romanesknoj produkciji.
Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij je izborni za studente u diplomskom studiju južnoslavenskih jezika, književnosti i kultura i sve zainteresirane studente drugih studija. Njegova uloga je kritičko, analitičko i interpretacijsko spoznavanje specifičnih aspekata makedonskoga postmodernog romana.
Korištene metode: Kritički i analitički uvid u makedonski postmodernistički roman te interpretacije i analize izabranih djela.
Sadržaj kolegija: Izabrani romani paradigmatična su djela makedonske postmoderne produkcije. Analizama i interpretacijama te raspravama i izlaganjima ukazat će se bitne značajke postmodernoga načina pisanja. Središnje mjesto zauzimaju sljedeći romani: Venko Andonovski: Pupak svijeta (Папокот на светот, 2000), Goce Smilevski: Razgovor sa Spinozom (Разговор со Спиноза, 2002) i Sestra Sigmunda Freuda (Сестрата на Зигмунд Фројд, 2007/2010).