Južnoslavenska drama i kazalište 20. stoljeća

Nositelj: dr. sc. Ivica Baković, doc.
ECTS-bodovi: 4
Jezik: hrvatski
Trajanje: jedan semestar (zimski)
Status: izborni
Oblik nastave: 15P / 15S
Uvjeti za upis kolegija: upisan diplomski studij (poželjno poznavanje ćirilice)
Cilj kolegija: Cilj kolegija je upoznati studente s izabranim tekstovima, pojavama i procesima u dramskoj književnosti i kazalištu južnoslavenskog kulturnog prostora imajući na umu različite kontekste u okvirima kojih se razvijaju pojedine nacionalne dramske književnosti i formiraju kazališne prakse tijekom 20. stoljeća.
Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij je namijenjen studentima diplomskog studija južnoslavenskih jezika i književnosti, a kao izborni kolegij namijenjen je i studentima srodnih studija Filozofskog fakulteta.
Korištene metode: Na predavanjima će se koristiti uglavnom frontalna metoda te će se studentima ukazati na kontekste izabranih tekstova čijoj će se analizi pristupiti u seminarskom dijelu kroz razgovor i kraća studentska izlaganja.
Sadržaj kolegija: Na izabranim primjerima dramskih tekstova iz južnoslavenskih književnosti i kroz nekoliko tematskih ciklusa pokušat će se odgovoriti na pitanja o točkama ukrštanja dramskih književnosti na južnoslavenskom prostoru. Pri tome će se čitati i analizirati tekstovi autora koji su važni u okvirima nacionalnih književnih korpusa, ali i onih koji sudjeluju u stvaranju jugoslavenskog i južnoslavenskog korpusa, osobito tijekom prve polovice 20. stoljeća, ali i na kraju 20. s osvrtom i na početak 21. stoljeća. S obzirom na to, kolegij će biti podijeljen u nekoliko tematskih ciklusa koji će pratiti dominantne stilske formacije u južnoslavenskim književnostima 20. stoljeća i obuhvatiti neke specifične pojave i probleme u dramskoj književnosti i kazalištu južnoslavenskog prostora. Tako će se najprije u ciklusu o drami početka 20. stoljeća krenuti od povijesne drame koja se nameće s jedne strane kao žanr važan za pojedine nacionalne književnosti, ali s druge strane i kao žanr koji igra važnu ulogu u okviru jugoslavenske nacionalne ideje, a usporedit će se i ostale poetičke odrednice dramskog stvaralaštva prvih dvaju desetljeća 20. stoljeća. Sljedeća će tema obuhvatiti avangardna strujanja u drami i kazalištu pri čemu će se analizirati kako se u tom korpusu formiraju slični procesi u svim južnoslavenskim književnostima te kako se kazališne prakse odnose prema dramskom tekstu. Polovicom stoljeća sa značajnim promjenama na političkom planu dolazi i do promjena u dramskim književnostima u južnoslavenskom kontekstu te će posebna tema biti posvećena drami socijalističkog realizma u Jugoslaviji i Bugarskoj. Raznolike i kompleksne promjene u dramskom pismu od pedesetih do devedesetih godina analizirat će se na primjerima reprezentativnih tekstova na kojima će se pokazati neke osobitosti nacionalnih korpusa. Na kraju će se razmotriti i neke suvremene južnoslavenske kazališne razmjene te prisutnost južnoslavenskih kazališta u hrvatskom kulturnom prostoru.

Literatura:
Primarna literatura, tj. tekstovi koji se obrađuju na seminarima dostupni su na Omegi u elektronskom obliku.
Popis sekundarne literature dostupan je na Omegi.

Način polaganja ispita: Seminarski rad.

Stranice kolegija na Omegi