Sjećanje i pripovijedanje: Selimović, Karahasan, Horozović

Ime nastavnika: dr. sc. Zvonko Kovač, red. prof.
ECTS-bodovi: 4
Jezik: hrvatski, bosanski
Trajanje: 1 semestar (ljetni)
Status: Obavezan izborni za studente diplomskoga studija južne slavistike te izborni za studente kroatistike i drugih srodnih studija
Oblik nastave: 1 sat predavanja, 1 sat seminara
Uvjeti za upis kolegija: Upisan diplomski studij

Okvirni sadržaj predmeta: Polazeći od psihoanalitičkih teorijskih pretpostavki odnosa sjećanja, pamćenja, memorije i pripovijedanja, kolegij će ponuditi čitanja triju žanrovski i stilski različitih autora. Djela Meše Selimovića, Dževada Karahasana i Irfana Horozovića, unatoč raznorodnosti omogućavaju fokusiranje na zajedničku preokupaciju odnosa pripovjednog subjekta prema prošlom (nerijetko traumatičnom) iskustvu o čijem statusu ovisi uspostava unutartekstovne fabularne konstrukcije priče, kao i etičko-političkih posljedica samog čina pripovijedanja koji iz takva pripovijedanja slijede.

Cilj kolegija (očekivane kompetencije): Cilj je kolegija razviti sposobnost književno-kritičkoga i stručnoga čitanja i raspravljanja te osposobiti studente za pisanje seminarskih radova iz književnosti koristeći se različitim teorijsko-kritičkim čitateljskim praksama (ponajviše iz psihoanalitičke teorije i teorije traume, prostornoga obrata i interkulturne interpretacije).

Sadržaj

1. Okvirni sadržaj predmeta i Cilju studiranja uz objašnjenje osnovne i dopunske literature. Konačan raspored po tjednima naknadno, nakon dogovora sa studentima i gostujućim predavačima dr. sc. Ivanom Majićem i izv. prof. dr. Šeherzadom Džafić (sa Sveučilišta u Bihaću).
2. Studentice i studenti moći će, osim 6 navedenih romana u obaveznoj literaturi, za svoje seminarske radove izabrati i druge tekstove trojice autora, pa je moguće dogovoriti i drugačiju listu obavezne lektire.
3. Uvodno predavanje: modeli proučavanja bosanske književnosti.
4. Bosanska (i) međukulturna književnost; dogovor oko referata i sastavljanje konačne liste tekstova za seminarske analize.
5. Pripovijedanje i sjećanje u Meše Selimovića (Derviš i smrt)
6. Naracije o ljubavi i prijateljstvu u Selimovićevim prozama (Derviš i Smrt, Tvrđava)
7. Dnevnik iseljenja Dževada Karahasana ili Nedoumice (knjiga eseja i razgovora)
8. Sara i Serafina ili koji drugi roman Dževada Karahasana (prema izboru studenata, npr. Utjeha noćnog neba ili Šahrijarov prsten)
9. Eseji Dževada Karahasana (autopoetika, međukulturalnost)
10. Fantastika i “prostorni obrat” u ranim tekstovima Irfana Horozovića (Talhe ili šedrvanski vrt)
11. Kalfa i drugi kanonski tekstovi Irfana Horozovića u interkulturnom tumačenju
12. Seminarski kolokvij: referati studentica i studenata o modelima proučavanja bosanske književnosti
13. Seminarski kolokvij: referati studentica i studenata o Meši Selimoviću
14. Seminarski kolokvij: referati studentica i studenata o Dževadu Karahasanu
15. Seminarski kolokvij: referati studentica i studenata o Irfanu Horozoviću
Osnovna literatura
1. Meša Selimović, Derviš i smrt (razna izdanja)
2. Meša Selimović, Tvrđava (razna izdanja)
3. Dževad Karahasan, Dnevnik iseljenja, Zagreb: Durieux ili druga izdanja
4. Dževad Karahasan, Sara i Serafina, Zagreb: Durieux ili druga izdanja
5. Horozović, Irfan, Talhe ili šedrvanski vrt, Šahinpašić, Sarajevo, 2007.
6. Horozović, Irfan, Imotski kadija, ITD Sedam, Sarajevo, 2002.

Dopunska literatura
1. Savremena književnost naroda i narodnosti BiH u književnoj kritici, Sarajevo: Svjetlost, 1984.
2. Bošnjačka književnost u književnoj kritici, Knjiga VI, Sarajevo: Alep, 1998.
3. Beganović, Davor, Poetika melankolije, Sarajevo: Rabic, 2009.
4. Jakiša, Miranda, Bosnientexte Ivo Andrić, Meša Selimović, Dževad Karahasan, Frankfurt am Main, 2008.
5. Kazaz, Enver, Bošnjački roman 20. vijeka, Naklada Zoro, Sarajevo-Zagreb, 2004.
6. Zbornik radova o Meši Selimoviću, ANUBiH, Sarajevo, 1990.
7. Kodrić, Sanjin, Književna prošlost i poetika kulture, Slavistički komitet, Sarajevo, 2010.
8. Majić, Ivan, Pripovjedna (ne)moć sjećanja, Analiza književnog djela Meše Selimovića, Zagreb, Hrvatska sveučilišna naklada, 2017.
9. Prohić, Edin, Priča i ideologija: semiotika književnosti, Sarajevo: Samouprava, 2016.
10. Dževad Karahasan, Knjiga vrtova / O jeziku i strahu, Zagreb: Antibarbarus, 2002.
11. Dževad Karahasan, Utjeha noćnog neba, Zagreb: Profil, 2014.
12. Dževad Karahasan, Nedoumice, Zagreb: Preporod, 2017.
13. Andrijana Kos Lajtman, Poetika oblika, Zagreb: Ljevak, 2016.
14. Šeherzada Džafić, Postmodernistička poetika Irfana Horozovića, Sarajevo: Samouprava, 2019.
15. Sanjin Kodrić, Bošnjačka i bosanskohercegovačka književnost, Sarajevo: Dobra knjiga, 2018.
16. Zvonko Kovač, Interkulturne studije i ogledi, Zagreb: 2016.

Ispit: Referat za vrijeme održavanja seminara ili pismeni seminarski rad uvjeti za izlazak na ispit. Uspješan referat može zamijeniti usmeni ispit koji se sastoji od 5 do 8 tekstova (romana, eseja ili novela) analiziranih u seminaru.

Napomena: Sadržaj, ishodi učenja i literatura na ECTS informacijskom paketu.