Pragmatika južnoslavenskih jezika

Nositelj: dr. sc. Virna Karlić, izv. prof.
ECTS-bodovi: 5
Trajanje: 1 semestar
Status: kolegij s unutrašnjom izbornošću
Oblik nastave: 1 sat predavanja, 1 sat seminara
Ispit: pismeni

Sadržaj i cilj kolegija: Kolegij je osmišljen u dva dijela. Prvi ciklus predavanja i seminara posvećen je obrađivanju temeljnih pragmatičkih (pragmalingvističkih) pojmova i teorija: predmet bavljenja i ciljevi (jezične) pragmatike; položaj pragmatike u odnosu na druge lingvističke discipline; jezične forme i funkcije; odnos jezika i konteksta; deiksa; govorni činovi; konverzacijska implikatura; presupozicija; pragmemi. Drugi ciklus predavanja i seminara posvećen je odnosu između gramatike i pragmatike, koji se problematizira kroz prizmu bavljenja gramatičkom i semantičko-pragmatičkom kategorijom određenosti i neodređenosti u južnoslavenskim jezicima. Cilj kolegija je upoznavanje studenata s osnovnim pragmatičkim pojmovima i teorijama te ukazivanje na važnost uloge pragmatičkog pristupa za postizanje cjelovitog gramatičkog opisa.

Korištene metode: predavanja, rasprave, analize tekstova

Studentske obveze: Studenti su dužni redovno pohađati nastavu te pročitati propisanu literaturu. Provjera usvojenog znanja provest će se u vidu pismenog ispita.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: studentska anketa