Uvod u studij bugarskog jezika, književnosti i kulture

Nositeljica: dr. sc. Ana Vasung, doc.

Nastavnica: dr. sc. Ana Vasung, doc.

ECTS bodovi: 4

Jezik: hrvatski

Trajanje: ljetni semestar

Status kolegija: obavezni kolegij za studente II. semestra studija bugarskog jezika i književnosti

Oblik nastave: 15p, 15s

Uvjeti za upis kolegija: bez uvjeta

Cilj kolegija: Usvajanje temeljnih znanja iz bugarske povijesti i kulture s osobitim naglaskom na jezik i književnost.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij je obavezni izborni kolegij za studente prve godine studija bugarskog jezika i književnosti.

Korištene metode: Uz predavalačka metoda te će se postavljanjem pitanja poticati razgovor o različitim temama. Prilikom interpretacije pojedinih djela studenti će samostalno analizirati tekst i izlagati pripremljene seminarske zadatke. Koristit će se vizualni i audio materijali čime će se postići lakše praćenje nastave.

Sadržaj kolegija: Kolegij će obuhvatiti kratak pregled bugarske povijesti od osnivanja prvog bugarskog carstva do narodnog preporoda. Posebna će se pažnja posvetiti razvitku bugarskog književnog jezika u kontekstu kulturnopovijesnih promjena.

Studentske obaveze: Redovito pohađanje nastave, čitanje i analiza tekstova, izvršavanje tjednih zadataka.

Ispit: Pismeni na kraju semestra.

Literatura:
Obavezna:
Hrvatska enciklopedija (2000) Bugari (Jezik, Književnost, Kazalište, Film, Likovne umjetnosti, Glazba). Bugarska (Prirodne osobine, Stanovništvo, Gospodarstvo, Povijest, Politički sustav), Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb
Povijest svjetske književnosti 7 (1977) uredio Aleksandar Flaker; Bugarska književnost, Mladost, Zagreb
Damjanović, Stjepan (2004) Slovo iskona, Matica hrvatska, Zagreb
Dell’Agata, Giuseppe (1984) The Bulgarian Language Question From the Sixteenth to the Nineteenth Century; Aspects Of The Slavic Language Question; Volume I.
*dodatno: djela analizirana u seminaru, članci prema interesu studenata

Izborna:
Igov, Svetlozar (2004) Istorija nove bugarske književnosti, “Filip Višnjić”, Beograd
Todorova, Marija (2006) Imaginarni Balkan, Biblioteka XX vek, Beograd
Държава, общество и култура на българи и хървати VII-XXI век (2009) ИК Гутенберг, София
Българи и хървати през вековете (2003), ИК Гутенберг, София